Договорът за приятелство и добросъседство с Македония е изпратен на президента Румен Радев преди заседанието на Министерския съвет, въпреки че сме парламентарна република и НС ратифицира тези договори. Т.е. той е в края на този процес, но ние, въпреки всичко, сме изпратили договора предварително и аз съм била там лично да го обяснявам. Това разясни в кулоарите на парламента вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева, цитирана от БТА.
Коментарът беше по повод думите на държавния глава, че до този момент правителството и МВнР не са го търсили за мнение, например за Договора за приятелство с Македония.
Захариева категорично подчерта, че кабинетът счита, че е добре България да говори в един глас в международен план и прави това като много често изпраща позициите, които изразява по различни теми, предварително, така че в президентството да не четат постфактум за тях. Разбирам, че Радев като че ли вече е недоволен от това. Считам, че трябва да продължаваме опитите за съгласуване и общи позиции, ако той не желае - можем да ги спрем, коментира още вицепремиерът. Тя припомни, че по конституция външната политика се осъществява от Министерския съвет.
Екатерина Захариева отхвърли и критиките на Румен Радев, че правителството няма своя собствена позиция и затова се крие зад колективната безотговорност на Съвета по сигурност по темата с кризата във Венецуела.
Винаги сме имали позиция, изобщо не приемам, че някой ни е написал нещо и ние просто сме го преписали - доколкото разбрах, това имаше предвид президентът, отрече тя.
Венецуела е обсъждана на няколко Съвета по външна политика на ЕС, няколко пъти сме излизали от името на 28-те с общи декларации и България е участвала в тях, давала е мнения по декларациите и е изразявала становища, подчерта първият ни дипломат.
"Нелошите съветници на президента трябва да разяснят как се случват декларациите и становищата в ЕС", бе добронамереният съвет на външния министър.
„Не ми е приятно, че трябва да влизаме в реплика и дуплика с президента, още по-малко през медиите. Не че не ви уважавам, а защото имаме общи отговорности по отношение на външната политика и на репутацията на България. Всяка държава има възможност да изрази мнение“, подчерта Екатерина Захариева.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас