Предсрочното прекратяване на договора за концесия на пристанищен терминал "Росенец", част от пристанище за обществен транспорт с национално значение Бургас, който Лукойл е сключил през 2011 година за срок от 35 години, няма да влоши пазарната ситуация за потребителите на горива в България, защото пристанищните танкери ще се обслужват от държавните служители, които ще управляват пристанището. Като ценови фактор, не мисля, че ще има някакво отражение. Този коментар направи Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество в интервю за Bloomberg TV Bulgaria .
Трябва обаче да е ясно, че хоризонтът, в която трябва да мислим за "Лукойл Нефтохим" е краят на 2024 година, когато изтича възможността компанията да преработва руски петрол, подчерта гостът. "От края на 2024 година те вече трябва да са намерили други източници на петрол, от които да се захранва производството. И подозирам, че може да има и следваща стъпка - т.е. държавата да се опита да поеме управлението на самия комбинат "Нефтохим". Там вече би могло да има някакви сътресения, защото не знам до колко има подготвени кадри, на които да се опре, особено ако се види, че не се правят постъпки за заместване на руския петрол", доразви тезата си анализаторът.
За казуса с руската собственост на комплекс СОК "Камчия" Димитров посочи, че въпреки че "не е рационално България да продаде част" от бреговата си ивица, то "Двата казуса - "Лукойл" и "Камчия" са несъпоставими".
Димитров коментира и актуалната тема, свързана със зърнената сделка и оттеглянето на Русия от нея. Според него е погрешно да се смята, че държавите от Северна Африка са основните потребители на украинските зърнени доставки. Големи потребители са Китай, Испания, Индонезия. Това би засегнало дори и Китай, който има доста лоша реколта тази година, смята той и обясни каква според него е логиката на Кремъл в така създадената геополитическа ситуация след началото на войната в Украйна.
"Според мен руската стратегия е следната. Те воюват на два фронта. Единият е ясен - с оръдия, самолети и т.н. се опитват да разгромят украинската армия. На другия фронт обаче, на по-широк международен терен, Русия се опитва да покаже, че не само Украйна ще пострада от тази, продължаваща вече толкова време война, а например може да се разклати енергийната сигурност в световен мащаб (за това миналата година спряха газовите доставки от Русия). Освен това може да се разклати продоволствената сигурност на света и Кремъл ясно го показва със спирането на тази сделка.(…) Целта е световните фактори - САЩ, Европейския съюз - да си кажат, че войната вече причинява твърде много неприятности и страдания, не само на украинците, а има глобални последици и трябва да се прекрати, като се приеме настоящата фронтова линия за нова граница между Рисия и Украйна, обясни Пламен Димитров. Шансовете обаче за това към момента са нулеви, защото "Западът твърдо заявява, че ще поддържа Украйна до тогава, до когато е необходимо".
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас