Взаимният блокаж между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ е игра с нулев резултат за двете формации. Това заяви пред БНР Елена Дариева - управител на социологическа агенция "Насока" и колективен член на Българската социологическа агенция.
"Понятна е стратегията да се мобилизират и нахъсват партийните ядра и подкрепящите тези коалиции в този предизборен момент, но не трябва да се губи мярката, защото после разговорите стават много трудни. Сложен ще бъде ребусът на властта, особено ако новият парламент бъде още по-фрагментиран, каквото се очаква. Колкото по-многобройни са частите, толкова по-трудно е да се нареди пъзелът. Изискват се познания, мъдрост и култура." - коментира тя.
Социологът подчерта, че около 4-процентната бариера гравитират поне 3 формации. По думите ѝ потенциал да я прескочат имат 1 или 2 политически сили. Ако 2 от тях я прескочат и се стигне до 9-партиен парламент, това дава отражение върху мандатите, които взема всяка партия, посочи тя, като обясни, че тогава първият понася най-голяма щета.
По думите ѝ разликите, които се отчитат в момента, не позволяват да се каже с категоричност кой би заел втората позиция. Разликата е в рамките на статистическата грешка, каза тя, допълвайки, че има много фактори, които влияят.
"От една страна в полето, в което се е позиционирало "Възраждане", забелязваме все по-остра и ожесточена конкуренция между различни политически субекти, които се борят за този вот. Този вот има една емоционално-наказателна компонента, която е доста трудно уловима. "Възраждане" успяват накрая на кампанията, в деня за размисъл и в самия ден на вота да отбележат някаква мобилизация." - посочи Дариева.
"От друга страна при ПП-ДБ, чийто електорат е консолидиран в една ниша, в която няма такава остра конкуренция - те са единствен носител на този вот, при тях целта е да успеят да мобилизират своите избиратели и да ги накарат да излязат да гласуват", продължи тя.
Социоложката напомни за разочарованието на избирателите на ПП-ДБ от неуспеха на ротацията и партньорството с ГЕРБ.
По думите ѝ кампанията е ориентирана към твърдите ядра, но те след 3 години надлъгване станаха "много по-чувствителни и реактивни". Според нея политическият елит е усетил това - поради тази причина доста предпазливо политиците започнаха да обсъждат бъдещи коалиции и планове.
Елена Дариева не допуска, че може да има друг на втората позиция, освен ПП-ДБ или "Възраждане". Според нея ДПС-Ново начало няма да може да излезе на второто място - няма как да очакваме небивал скок.
Тя уточни, че данните, които социолозите събират и огласяват, са на базата на изследвания, които се правят на територията на страната: "Не улавяме вота в чужбина."
По думите ѝ около 50 хиляди. гласа идват от Турция, а при ниска избирателна активност те може да окажат влияние върху общия резултат.
Дариева подчерта, че отговорността на социолога е много голяма както при събирането на емпиричните данни, така и при тяхното интерпретиране в медийната среда. Информацията, която подават социологическите агенции, има своето влияние и отражение върху обществено-политическите нагласи на избирателите, категорична бе тя.
"Когато огласяваме данни от емпирични изследвания, обръщаме внимание, че това е една моментна снимка и че тя няма как механично да се екстраполира върху данните, които ЦИК отчита в изборния ден, защото картината не е застинала. И тази кампания, която на повърхността да изглежда спокойна, отдолу има много съществена динамика и процеси, които се отразяват върху крайния резултат, който се отчита." - поясни социоложката.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас