9 Декември, 2025

България - енергиен център и АЕЦ "Козлодуй" бяха акцентът на диалога ни с преговарящия на САЩ

България - енергиен център и АЕЦ "Козлодуй" бяха акцентът на диалога ни с преговарящия на САЩ

Снимка: Министерство на енергетиката

Енергийният министър Жечо Станков обърна специално внимание върху изграждането на нови мощности на АЕЦ „Козлодуй“ като двигател на националната ни енергийна сигурност

Задълбочаване на сътрудничеството в областта на ядрената енергетика, устойчивост чрез диверсификация и засилване на ролята на България като регионален енергиен център - това бяха темите на фокус в панел „Енергетика“, състоял се в рамките на 3-та сесия на Стратегическия диалог между страната ни и САЩ

Заседанието е продължение на състоялата се в понеделник среща със заместник помощник държавния секретар Кристофър Смит, по време на която министърът на енергетиката Жечо Станков очерта основните акценти в енергийното сътрудничество между България и Съединените щати.

Министър Станков насочи вниманието върху проектите, които оформят новата архитектура на енергетиката ни, съобщават от енергийното министерство. Акцент той постави върху изграждането на нови мощности на АЕЦ „Козлодуй“ като двигател на националната енергийна сигурност.

В рамките на дискусията беше подчертан и същественият напредък в диверсификацията, включително ролята на доставките на втечнен природен газ от САЩ, които укрепват устойчивостта на системата.

Сред акцентите бе и проектът за Вертикалния газов коридор, разширяващ регионалната свързаност и осигуряващ допълнителни маршрути за доставка. Българският енергиен министър обърна внимание на развитието на балансиращите мощности чрез нови ПАВЕЦ, които имат ключова роля в управлението на електроенергийната система.

В контекста на иновациите в сектора представи перспективите за развитие у нас на малките модулни реактори, възможностите за изграждане на дейта центрове и извършваните по силата на Меморандум между БЕХ и Университета на Северна Дакота сондажи с оглед анализ на потенциала за извличане на редкоземни елементи от лигнитните ни въглища.

Заместник помощник държавният секретар на САЩ за Европа и Евразия Кристофър Смит подчерта първостепенното значение на енергетиката за стратегическото партньорство между двете държави.

Страните потвърдиха отличното сътрудничество в сектора, което подкрепя дългосрочната енергийна сигурност, насърчава иновациите и създава значими икономически възможности.

Сподели:

Коментари (0)

Лъчезар Богданов: Има опасни тенденции в публичните финанси, добре е да се вкарат в релси

Лъчезар Богданов: Има опасни тенденции в публичните финанси, добре е да се вкарат в релси

По неговите думи има възможност между първо и второ четене в парламента да се направят промени в Бюджет 2026, бързането е изкуствено и ненужно

ЕС отлага зелените правила за бизнеса до 2029 г.

ЕС отлага зелените правила за бизнеса до 2029 г.

Преговарящите от Европейския съвет, представляващи страните членки, и Европейският парламент, постигнаха споразумение през нощта за „опростяване“ на Директивата за корпоративна устойчивост и дължима грижа.

КЗП проверява оправдано ли е поскъпването на техническите прегледи

КЗП проверява оправдано ли е поскъпването на техническите прегледи

Инспекторите ще изискват от операторите на пунктове подробна информация относно динамиката на цените, причините за евентуалното им повишаване и доказателства, че промяната се основава на обективни икономически фактори