Европейският съюз е "абсолютно против" прекрояването на границите в Западните Балкани, заяви говорител на Европейската комисия (ЕК) в отговор на неофициален дипломатически документ, предлагаща разпадането на Босна и Херцеговина (БиХ) и сливането на Косово с Албания.
Документът, видян от Reuters и разпространяван сред длъжностни лица от ЕС, предлага включването на части от БиХ в Сърбия и Хърватия, за да се помогне на региона в процеса на интеграция в ЕС.
Това обаче предизвика сериозни тревоги в БиХ, където разглеждат подобни идеи като заплаха за териториалното единство на тяхната държава, две десетилетия след етническите конфликти, довели до кървави войни в региона.
"Ние абсолютно не сме за каквито и да било промени в границите", заяви главният говорител на Европейската комисия Ерик Мамер на пресконференция.
Две бивши югославски републики, Хърватия и Словения, се присъединиха към ЕС. Черна гора, Сърбия, Северна Македония, Босна, Албания и Косово също се надяват да се присъединят.
ЕС казва, че те първо трябва да уредят съседските си конфликти и да продължат демократичните реформи, преди да се присъединят. Но той държи да поддържа тесни връзки с региона, където Русия и Китай също изграждат влияние.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви отделно в понеделник след разговори със сръбския президент Александър Вучич в Брюксел, че ЕС иска "да продължи да вижда положително развитие в областта на върховенството на закона" в Сърбия като част от преговорите за присъединяване.
Двамата са обсъдили преговорите на Белград с Косово, държава, която преди беше част от Сърбия и чиято независимост не е призната от няколко страни от ЕС, включително Испания. Лидерите на Северна Македония и Косово също трябва да посетят Брюксел тази седмица.
Фон дер Лайен заяви, че блокът ще подкрепи изграждането на железопътна линия между Белград и Северна Македония, която видя, че надеждите й за официално започване на преговори за членство с ЕС се разпаднаха миналата година след вето от България.
Привържениците на „награждаването“ на Скопие за уреждане на спора за името с друга държава от ЕС, Гърция, се надяват, че ново българско правителство може да обърне курса, но вероятно няма да се случи бърза промяна поради продължаващата политическа криза в София, коментира Reuters.
(източник: Труд)
Още от Свят
Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост
Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%
Кремъл се оплака, че Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
Според Песков сегашната администрация„ще направи всичко, за да гарантира, че тази война няма да свърши“
Службата за сигурност на Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"
Според Пентагона тя е базирана на руската междуконтинентална балистична ракета RS-26 Rubezh