25 Ноември, 2024

ЕС отхвърли плана на Борис Джонсън

ЕС отхвърли плана на Борис Джонсън

 Европейският съюз днес отхвърли плана на Борис Джонсън, който да направи незаконно удължаването на преходния период след Брекзит, пише британският вестник The Times, цитиран от "Фокус". 

Високопоставени източници на ЕС отхвърлиха плана като размахване на сабя и заявиха, че този ход е „очакван“ като част от политическото положение на премиера преди разговорите през февруари. Те заявиха, че определянето на 11-месечен законов срок за споразумение за свободна търговия ще постави повече ограничения за Великобритания, отколкото за останалата част от Европа.

В петък правителството ще внесе нова клауза в законопроекта за оттегляне, която ще забрани удължаването на преходния период след края на следващата година. Премиерът ще премахне и отстъпките, които направи на привържениците на оставането в последния парламент в различни области, включително правата на работниците.

Мишел Барние, който ще води преговорите за ЕС през следващата година, предупреди, че постигането на „всеобхватна“ сделка за свободна търговия между февруари и 31 декември 2020 г. е „много нереалистично“.

Сабине Уайанд, главен търговски преговарящ на ЕС, заяви, че истинските въпроси биха били по същество за бъдеща търговска сделка, а не за графика.

„Важното е какво се казва на масата за преговори, така че няма да гадая за казаното там. Знаем каква е правната ситуация, преходният период, както е определено в момента, приключва в края на 2020 г. “, каза тя сутринта пред Европейския център за политика в Брюксел.

„Мисля, че като се имат предвид всички сигнали, които получаваме, и сега тези сигнали са преведени в закон, че ние сме добре посъветвани да приемем сериозно, че Обединеното кралство няма намерение да продължи преходния период и трябва да бъдем подготвени за това. "

Уайанд даде знак, че ЕС ще премине към договаряне на търговски договор в най-общ план, ако е ясно, че по-обширните преговори няма да успеят до следващото лято поради безизходицата над европейските изисквания за „равни условия“.

„Това означава, че в преговорите трябва да разгледаме онези въпроси, при които неуспехът да се постигне споразумение до края на 2020 г. би довел до критична ситуация“, каза тя.

Опасенията на ЕС се споделят от някои членове на кабинета на Джонсън, които се опасяват, че търговската сделка ‚в най-общ план“ може да навреди на икономиката. Джонсън обаче настоя, че до декември следващата година той ще може да сключи „фантастична“ сделка за свободна търговия.

Майкъл Гоув, служебният министър на кабинета, свързва стъпката за ограничаване на продължителността на търговските преговори с мащаба на победата на консерваторите за изборите миналата седмица. „Трогващо е толкова много хора да се доверяват на нас и затова трябва да спазваме обещанията си“, каза той пред BBC.

Този ход разсея спекулациите, че с мнозинството си от 80 депутати Джонсън ще се придържа към по-мекия Брекзит и ще удължи преходния период, тъй като той не би бил добре приет от евроскептичните депутати от Торите. Той също ще отхвърли отстъпките, които беше направил, за да запази подкрепата на депутатите от другата страна на дебата.

Борис Джонсън планира да се откаже от поправките, които биха дали на депутатите контрол върху преговорите за сделка след Брекзит, и увери, че няма да има „регрес“ върху правата на работниците.
Майкъл Гоув подчерта, че защитата на правата на работниците ще бъде въведена чрез отделно законодателство, за да се гарантира бързото преминаване на законопроекта за оттегляне.

Много европейски правителства смятат, че размерът на консервативното мнозинство и отстъпките, които е направил за Северна Ирландия, означават, че премиерът ще направи компромис, за да получи сделка през следващата година.

Ако той не го направи и не е възможно пълно споразумение за свободна търговия до края на септември следващата година, ЕС има план Б за споразумение за поддържане на минимални икономически стандарти, за да се спечели време за по-дълги разговори без драматични събития след края на преходния период през 2021г.

Мишел Барние каза наскоро: „По отношение на това споразумение няма да свършим всичко за 11 месеца. Ще направим всичко възможно – но няма да направим всичко. Нереалистично е, че глобални преговори могат да бъдат направени за 11 месеца, така че не можем да направим всичко. Ще направим всичко възможно да постигнем това, което наричам „жизненоважен минимум“, за да установим връзка с Великобритания, ако това е времевата рамка.
Сподели:

Министрите от Г-7 обсъдиха усилията за прекратяване на огъня в Близкия изток

Ще обсъдят и издадените от Международния наказателен съд (МНС) заповеди за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху

Фон дер Лайен напомни за случая "Дебора" по повод Международния ден срещу насилието над жени

"Техните истории трябва да бъдат разказани. Така ще нарушим мълчанието. Така ще сложим край на насилието."

Туристически кораб потъна в Червено море, 17 души са в неизвестност

Няма данни за пострадали българи