Европейският съюз е готов за разговори за бъдещите отношения с Великобритания след Брекзит, включващи въпроси от търговията до сигурността, но процесът ще бъде "много тежък" и може да се провали, ако Лондон не подсигури ирландската граница така, както по-рано беше договорено, завиха министри на блока, цитирани от "Ройтерс".
Великобритания напусна ЕС на 31 януари след повече от три години мъчителни разговори за "развода", сериозно усложнени от чувствителните въпроси около ирландската граница, единствената сухоземна граница между блока и Обединеното кралство сега и с история, изпълнена с насилие.
Преговорите ще започнат следващата седмица, а Ирландия предупреди, че дори и базово търговско споразумение ще бъде невъзможно до края на тази година, ако Лондон не спази граничните задължения, които пое в споразумението за оттеглянето от ЕС.
"Ако няма напредък по необходимата инфраструктура през следващите няколко месеца, това ще бъде много обезпокоителен сигнал по въпроса дали е възможно да сключим нещо подходящо преди края на годината", заяви ирландският външен министър Саймън Ковни пред репортери в Брюксел.
По силата на сложната сделка за "развода" между петата по големина световна икономика и най-големия търговски блок Северна Ирландия ще остане в британската митническа зона, но ще се прилагат мита за стоки, преминаващи от останалата част на Великобритания към Северна Ирландия, ако тяхната крайна цел е Ирландия или друга държава - членка на ЕС.
"Ще изпълним задълженията си", подчерта говорител на британския премиер Борис Джонсън в понеделник. "Министър-председателят беше ясен, че извън ограничените промени няма да има промени в търговията Великобритания - Северна Ирландия и не е искал никакви пристанища да се готвят за нови проверки или контрол между Великобритания и Северна Ирландия", добави той.
Правителството на Джонсън освен това заяви, че няма да въвежда никакви допълнителни проверки по сухоземната граница с Ирландия. Ковни подчерта, че ЕС няма да приеме това.
Ковни освен това заяви, че 27-те държави членки са готови за нов кръг разговори с Великобритания, след като днес министрите одобриха мандата за преговори на блока.
Сегашната търговия на Великобритания с ЕС, в чиито митнически съюз и единен пазар ще остане до края на преходния период на 31 декември 2020 г., се състои от 45% износ и 53% внос.
ЕС предлага търговия без мита и квоти в замяна на ангажимент от страна на Великобритания да не подбива европейските компании с по-занижени - и следователно по-евтини - стандарти за околна среда, труд, данъци и държавна помощ.
Правителството на Джонсън обаче отхвърля варианта за обвързване с правила на ЕС, гарантиращи т.нар. равни условия, и подчертава, че първостепенната цел в преговорите ще е "икономическа и политическа независимост".
Лондон казва, че е готов да приеме мита и квоти, подобни на сделката на ЕС с Канада, или ако всеобхватна търговска сделка се окаже невъзможна, от 2021 г. ще търгува при не толкова благоприятните условия на Световната търговска организация, които предполагат мита, квоти и много документация.
"Ако не можем да запазим тази регулаторна близост, тогава трябва да приложим мита и квоти, заяви френският министър по европейските въпроси Амели дьо Моншален. Това не е позиция за отмъщение, това е икономически рационална позиция."
Според мандата на ЕС, видян от "Ройтерс", какъвто и да било нов договор между ЕС и Великобритания "трябва да предотвратява изкривяването на търговията и нечестните конкурентни предимства, така че да гарантира устойчива и дълготрайна връзка".
"Предвиденото споразумение трябва да поддържа общи високи стандарти и съответните високи стандарти с течение на времето със стандартите на (Европейския) съюз като отправна точка", се казва още в документа.
Великобритания ще публикува своята преговорна позиция в четвъртък. И двете страни искат да постигнат сделка преди края на годината, когато приключва преходният период.
"Това е изключително амбициозен график", заяви германският министър по европейските въпроси Михаел Рот.
Още от Свят
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление