Европа може да мобилизира около 100 хиляди военнослужещи за изпращане в Украйна като миротворци. Така наречените "сили за възпиране" могат да бъдат формирани от коалиция от пет до осем държави, съобщи украински служител на анонимна основа за Reuters.
Според информацията на агенцията, анализатори и официални лица дават най-различни оценки за числеността на такива сили, като подчертават, че много ще зависи от конкретната им мисия. Счита се, че ще е уместно да бъдат изпратени около 40 хиляди европейски военнослужещи.
Друг е въпросът, че Русия никога няма да се съгласи на такъв вариант
Но защо да не бърборим?
Според австрийския военен експерт Франц-Щефан Гади, който в момента работи в Международния институт за стратегически изследвания, при ротационна схема, при която частите се подготвят за разгръщане и възстановяват след него, в мисията може да участват около 100 хиляди военнослужещи.
„Това несъмнено ще натовари значително европейските сухопътни войски“, отбеляза още той.
Освен това подчерта, че в такъв случай европейските държави ще трябва да намалят други мисии, като например "поддържане на мира на Балканите".
Италианският министър на отбраната Гуидо Крозето заяви, че миротворците трябва да действат под егидата на Организацията на обединените нации. Но други официални лица смятат, че това ще даде на Русия, която е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, прекалено голямо влияние. Освен това се съобщава, че Европа ще трябва да убеди САЩ да участват в операцията, поне чрез разузнавателна и оперативна помощ.
Факт е, че дори хипотетично не говорим за класическа мисия на ООН. В крайна сметка, за съжаление, ООН се оттегли от всичко това. Нека просто кажем, че по отношение на изпълнението на основните си функции за поддържане на мира и сигурността организацията показа пълния си провал. Следователно е очевидно, че това ще бъдат някакви други параметри, както наскоро писа Politico.
Какво още се знае за евентуалното изпращане на европейски миротворци?
По-рано бе съобщено, че министърът на отбраната на Германия вижда роля на страната си в процеса на прекратяване на огъня между Украйна и Русия и в изпращането на миротворци.
Освен това, бивш съветник на държавния секретар на САЩ отбеляза, че всяка държава, която е част от НАТО, може да изпрати миротворци в Украйна и без специално разрешение.
faktor.bg
Още от Свят
Мицкоски: Никой не може да оспорва многовековната македонска идентичност
"Ще изпратим послание, че македонците и Македония като държава заслужават място в ЕС"
Сирия с крачки към вътрешно помирение, Израел унищожава арсеналите на Асад
Сирийски военни бази са унищожени след падането на Асад
САЩ: Севернокорейските военни в Украйна дават много жертви
Срещу украинците се изправят смесени войскови части - с руски и севернокорейски войници