ЕС и италианското правителство забраниха износа на ваксини, предназначени за Австралия, след като производителят на лекарства не успя да достави дозите, обещани на Европа, съобщи „Дойче Веле“.
Европейската комисия и Италия блокираха пратката на ваксината за COVID-19 на AstraZeneca, предназначена за Австралия, след като фармацевтичната компания не изпълни ангажиментите си по договора с Европейския съюз, съобщиха източници.
Според тях AstraZeneca е поискала разрешение от италианското правителство да изнесе около 250 000 дози от своя завод в Анани, близо до Рим. Съоръжението е собственост на американската група „Catalent“. Италия е отказала и Европейската комисия е подкрепила решението й.
Блокирането е първият път, когато ЕС въвежда забрана за износ на ваксини срещу COVID-19.
Блокът въведе система за контрол на износа преди месец на фона на недостига на ваксини в ранните етапи на кампанията си за ваксинация. ЕС се надява механизмът да гарантира, че производителите на лекарства спазват договорните си задължения към блока, преди търговският износ да може да бъде одобрен.
Италианският премиер Марио Драги, който встъпи в длъжност миналия месец, наскоро каза на лидерите на ЕС, че блокът трябва да ускори ваксинациите и да наложи последици за фармацевтичните компании, които не са успели да изпълнят обещаните дози.
ЕС, който започна кампанията си за ваксинация в края на декември, се движи с много по-бавни темпове от други като Израел и Великобритания. Длъжностните лица обясняват бавния напредък отчасти с проблемите с доставките на производителите на лекарства.
ЕС е особено недоволен от AstraZeneca, тъй като доставя много по-малко ваксини за блока, отколкото беше обещала. Производителят намали предвидените за първото тримесечие доставки от 80 милиона на 40 милиона дози, като се позова на производствени трудности. По-късно компанията заяви на страните от ЕС, че ще намали доставките с още 50% през второто тримесечие.
Лидерите на ЕС започнаха да подозират, че ваксините, произведени в блока, се продават на страни извън ЕС.
Причината е, че производителят на лекарства не успя да достави дозите, обещани на Европа
Фактор Фактор
Още от Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор