Евродепутатите ще разгледат развитието на ситуацията в страната, където се формира мощно антикорупционно движение и се провеждат многохилядни протести срещу правителството.
Петнадесет души загинаха при срутването на бетонния навес на железопътната гара в Нови Сад на 1 ноември 2024 г. Трагедията стана повод десетки хиляди хора да излязат по улиците. Те търсят отговорност от правителството и протестират срещу корумпираните държавни служители. В резултат на това министър-председателят на Сърбия Милош Вучевич подаде оставка.
"Случаят се превърна в символ на по-широко недоволство от състоянието на правовата държава в Сърбия и е най-сериозното предизвикателство за лидера на страната, президента Александър Вучич, от години насам", заявиха от ЕП.
В годишния доклад за Общата външна политика и политика на сигурност, приет на 30 януари 2025 г., евродепутатите от Комисията по външни работи критикуват "продължилото цяла година отстъпление от върховенството на закона, демокрацията и основните права в Сърбия, както и дестабилизиращото влияние върху целия регион".
В отворено писмо, публикувано на 5 февруари 2025 г., еврокомисарят по разширяването Марта Кос призова за пълно, безпристрастно и бързо разследване на нападенията срещу протестиращите.
Във вторник, 11 февруари, евродепутатите ще обсъдят темата с полското председателство на Съвета и с Европейската комисия. | БГНЕС
Коментари (0)