28 Април, 2025

Европейският съд обяви за недопустима жалба на Джок Полфрийман срещу България

Европейският съд обяви за недопустима жалба на Джок Полфрийман срещу България

Снимка: БГНЕС

ЕСПЧ намира наложеното наказание - допълнителни задължения по почистване за седем дни - за подходящо и пропорционално.

Европейският съд по правата на човека обяви за недопустима жалба на Джок Полфрийман срещу България. Решението е окончателно. Случаят касае дисциплинарни наказания, наложени на чужденеца през 2018 г. в затвора, където изтърпяваше наказание за убийство, преди да бъде условно предсрочно освободен, съобщиха от Министерството на правосъдието.

Наказанията са за три провинения, сред които залепени стикери с неприлично изображение и обидно съдържание - преиначена емблема на Българско затворническо сдружение за рехабилитация, оглавено от Полфрийман.

В жалбата си до ЕСПЧ Джок Полфрийман твърди нарушения на чл. 10 (свобода на изразяване на мнение), чл. 11 (свобода на събранията и сдружаването), чл. 13 (право на ефективни правни средства за защита) и чл. 14  (забрана на дискриминацията) от Конвенцията за защита на основните права и свободи. Заявява още, че бил третиран различно поради статута си на лице, занимаващо се със защита на правата на затворниците, както и  че истинската цел на трите дисциплинарни наказания е била да го накарат да замълчи и да обезкуражат дейността на организацията му.

Оплакванията са явно необосновани, категоричен е Европейският съд.

ЕСПЧ приема, че спорното дисциплинарно наказание – за стикерите - е представлявало намеса в свободата на изразяване. Основният въпрос по делото е дали намесата е била пропорционална. Съдът приема аргументите на българската страна, че Административният съд, произнесъл се по казуса, е изложил достатъчни и адекватни мотиви – установил е, че именно Полфрийман е залепил стикерите и че изображението върху тях е било обидно. Националните съдилища са разгледали и това, че стикерите не изразяват някаква ценностна преценка или мнение и че жалбоподателят е нарушил правилата на затвора. ЕСПЧ намира наложеното наказание - допълнителни задължения по почистване за седем дни - за подходящо и пропорционално.

А твърдението, че наказанието е възпрепятствало молбата на Полфрийман за условно предсрочно освобождаване, е спекулативно и неподкрепено с никакви конкретни доказателства.  

По отношение на оплакването за липсата на ефективно средство за защита  жалбоподателят е имал достъп до две нива на съдебен контрол /включително ВАС/, в които съдилищата са разгледали по същество жалбата му срещу дисциплинарното наказание.

ЕСПЧ приема за недоказани и  твърденията на Полфрийман, че всъщност е бил наказан за дейността си като правозащитник, заради изразено критично становище пред Комитета на министрите на Съвета на Европа за условията  в затворите и други критики към властите.

Европейският съд не открива твърдяната от чужденеца скрита цел на наложените му наказания и в интервю на тогавашния ресорен зам.-министър на правосъдието. Не са представени никакви доказателства за неправомерна намеса или друго действие, постановява ЕСПЧ.IБГНЕС


   

Сподели:

Коментари (0)

Иван Демерджиев отговори на обвинението: Изстрелът ще рикошира върху министъра на Пеевски

Иван Демерджиев отговори на обвинението: Изстрелът ще рикошира върху министъра на Пеевски

Иван Демерджиев проговори след обвинението

Столичната прокуратура повдигна обвинение срещу бившия вътрешен министър Иван Демерджиев

Столичната прокуратура повдигна обвинение срещу бившия вътрешен министър Иван Демерджиев

Наблюдаващият прокурор е стигнал до извода, че съществуват основания да се смята, че е извършено престъплението безстопанственост в особено големи размери - близо 1 млн. и половина лева

Глобиха с 1 млн. лв. предприятия за намерено краве мляко в сирене, етикетирано като "овче"

Глобиха с 1 млн. лв. предприятия за намерено краве мляко в сирене, етикетирано като "овче"

Глобата, която е 0,3% от оборота на тези фирми, е наложена след публикации на Българското национално радио и на сдружението "За достъпна и качествена храна"