Руската федерация разработва най-новата авиационна хиперзвукова ракета с дълъг обсег Х-95. Това обяви началникът на военната академия на Генералния щаб на Въоръжените сили на РФ генерал-полковник Владимир Зарудницки в статия за специализираното списание „ Военна мисъл“.
Генералът изтъква, че през последните години Русия разработва нови и модернизирани модели оръжия, военна и специална техника, които ще я направят доминираща световна сила, като и гарантират победи в бъдещи войни. Като такива той посочва стратегически ракетен бомбардировач Ту-160М; авиационна хиперзвукова ракетна система „ Кинжал“; самолетни комплекси с хиперзвукови ракети „Кинжал“; балистични ракети „Искандер“; ракетна система с хиперзвукова крилата ракета „Циркон“.
Както каза руският министър на отбраната Сергей Шойгу различни базирани хиперзвукови системи ще се превърнат в гръбнака на руските неядрени сили за възпиране на врага, визирайки НАТО.
Има ли сили Русия да създаде такава страховита ракета или пропагандата и мечтите се сливат в едно?
Според военни експерти рекламирането на новата руска ракета има единствено пропаганден характер. Целта е Кремъл да демонстрира непрекъснато пред света, че разработва, разполага и внедрява супермодерни оръжия. И е готова да застане срещу всякакви предизвикателства и е готова да отвърне на всеки противник в бъдещи войни. Реално обаче отново става дума за мечти. Всички нови руски разработки не само във военнопромишления комплекс имат бутафорен характер, реално не съществуват и винаги се говори, че появата им ще стане някога в бъдещето. Това поне показа Русия с рекламните кампании за нова супер лимузина, уникален танк, свръхзвуков изтребител и т.н. В световната оръжейна индустрия отдавна се знае, че чрез афиширането на такива оръжия Кремъл единствено демонстрира мускули.
Русия от доста време живее с комплексите на огромна страна, която обаче сериозно изостава икономически от „загниващия“ Запад. Реално руската икономика, която е ориентирана през последните десетилетия единствено към износ на суровини, не може да отговори на новите технологични предизвикателства. Затова Русия е зависима от големите западни компании, от които купува отделни детайли и високи технологии. Всъщност, когато става дума за високи технологии, за които все по-често говори руският президент Владимир Путин, Русия през последните десетилетия ocтaвa нeзaбeлeжим yчacтниĸ на вce пo-динaмичния пaзap зa мoдepни пpoизвoдcтвeни тexнoлoгии, в това число и по отношение на модернизацията на военна област. Руски специалисти сами признават, че много често се прибягва до закупуването на модерни технологии и съоръжения от САЩ, развитите европейски и азиатски страни, за да реализират местните проекти.
Нещо повече, през последните години Русия е поставена в групата на 35-те държави, определени като „закъснели производители“. Причината е, че последните данни в aнaлиз нa pycĸoтo Bиcшe yчилищe пo иĸoнoмиĸa в Москва сочат, че „нacтoящaтa пoзиция нa Pycия нa пaзapитe зa високи тexнoлoгии и модерни пpoизвoдcтвo ce xapaĸтepизиpa c нeдocтaтъчeн пoтeнциaл – интелектуален и производствен, за постигането на едно ycтoйчивo и дългocpoчнo paзвитиe на икономика си като цяло".
Още от Fake Front
Медведчук с умопомрачителен сценарий за развитието на войната в Украйна
САЩ подготвят почвата да хвърлят балтийските държави, поляците, германците и французите "в огъня на войната“ след Украйна
Кремъл съчини нова лъжа за кървавата баня в "Крокус сити хол"
Русия май се оказва в собствения си капан, докато се опитва да изкара Украйна виновна за атентата
България е разтърсена от вълна от антимигрантска дезинформация
Опозицията размахва една и съща заплаха: че балканската страна, най-бедната в ЕС, ще бъде превърната в "сметище за мигранти"