1 Април, 2026

Фандъкова: Вода за София има за години напред

Фандъкова: Вода за София има за години напред

За София няма опасност да остане без вода. В язовирите „Искър” и „Бели Искър” има вода за столицата за години напред. Това заяви в предаването „Здравей, България” на Нова телевизия столичният кмет Йорданка Фандъкова.

„Посетихме пречиствателната станция в Бистрица, всички видяха, че нивата на язовирите се следят в реално време. Във всеки момент знаем какви количества вода има в системата на София. Нужните количества вода за София в язовирите „Искър” и „Бели Искър” има за години напред”, заяви столичният кмет. „Въпросът е какво е техническото състояние на мрежата. Рилският водопровод е стар, един участък от него е рехабилитиран, когато станах кмет. И в момента стават 2-3 аварии годишно, по информация на „Софийска вода””, уточни столичния кмет и пак подчерта, че за София няма опасност да остане без вода.

Тя обясни, че е поставила ясно условията, при които да се разгледа въпросът водата за Перник да минава през системата на София.

„Първото условие беше да се гарантират количествата вода за София. Затова решението е да се подават допълнителни количества вода от водосбора, който захранва язовир „Белмекен”, към язовир „Бели Искър”. Това е решено, имаме официално писмо от екоминистерството, че такива количества ще бъдат осигурявани”, каза Фандъкова.

Сподели:

Коментари (0)

БСП започва подписка за отмяна на споразумението с Украйна

БСП започва подписка за отмяна на споразумението с Украйна

"Изпълнителното бюро на партията и председателят Крум Зарков първи изразиха своето категорично несъгласие с този акт на кабинета"

Йотова: Нито премиерът, нито министрите са ме информирали за посещението си в Украйна

Йотова: Нито премиерът, нито министрите са ме информирали за посещението си в Украйна

По думите ѝ, Андрей Гюров недопустимо е нарушил диалога между институциите и е показал липса на институционално възпитание

МВнР: България потвърди подкрепата си за суверенитета на Украйна и възстановяването ѝ след войната

МВнР: България потвърди подкрепата си за суверенитета на Украйна и възстановяването ѝ след войната

Министър Нейнски подчерта значението на международната отчетност за нарушенията на международното право като ключов елемент от всеки устойчив мирен процес