Мария Бакалова
Решението е взето единодушно с 5:0 гласа
Филмът “Tриумф” на Кристина Грозева и Петър Вълчанов, с участието на Мария Бакалова, е българското предложение за Оскар, предаде Дарик.Лентата бе избрана на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията международен филм на предстоящите 97-и награди на Филмовата академия Оскар. Решението е взето единодушно с 5:0 гласа.
Филмът е копродукция между България и Гърция и е осъществен с подкрепата на Националния филмов център, Евроимаж, Гръцкия филмов център, БНТ, Гръцката национална телевизия ЕРТ, Програма Творческа Европа МЕДИА на ЕС, Американскага фондация за България, ЦКС.
Режисьори и сценаристи са Кристина Грозева, Петър Вълчанов, заедно с тях по сценария работи и Дечо Таралежков. Оператор е Крум Родригес. Музиката е поверена на Теодор Иконому.
В актьорския състав са Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев, Иван Савов, Петър Дочев, Николай Тодоров, Камен Коларов, Александър Иванов, Георги Дамянов, Таня Шахова, Иван Бърнев, Милко Лазаров.
Синопсисът на филма гласи: След падането на комунизма в началото на 90-те години на миналия век секретна работна група от високопоставени офицери от българската армия, ръководена от ясновидка, започва да копае дупка в търсене на мистериозен артефакт, който ще донесе окончателния триумф.
През юли филмът бе селектиран в състезателната програма на фестивала в Торонто. Това е последната част от трилогията на творческия тандем след “Уроци” (неговата световна премиера също беше в Торонто през 2014 г.) и “Слава” (2016).
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.