Със сигурност не е била приятна гледка за хората в Кремъл, които през тази есен наблюдаваха с тревога как стотици хиляди беларуси искат оставката на дългогодишния президент на страната, да видят как в понеделник вечерта протестиращи нахлуват в офиса на лидера на своята страната Сооронбай Жеенбеков и тъпчат с крака портрета му, пише британското издание Financial Times, цитирано от "Фокус".
Към бунтовете в Киргизстан и Беларус, които бяха реакция на фалшифициране на резултати от избори, сега се присъединява и войната между Армения и Азербайджан, като всички те представляват взрив на политическия риск из цялата сфера на влияние на бившия Съветски съюз в течение само на последните няколко седмици. Тези събития предизвикаха хаос във важните икономически и военни съюзи на Москва, а същото така повдигат въпроса за ролята на Русия като страна, обезпечаваща стабилността в този регион.
Въпреки че възникналите конфликти не са пряко свързани, дълбоките кризи в Киргизстан, Армения и Азербайджан, както и в Беларус, са белязани от възникналата ситуация след разпадането на Съветския съюз и се характеризират със сериозни проблеми, като авторитаризма, заплахите са свободата на изборите, териториални спорове и етнически конфликти.
Всяка от тези три кризи е сериозно предизвикателство за Русия. Що се отнася до конфликта в Кавказ, Турция чрез подкрепата си за Азербайджан оспорва хегемонията на Москва в региона и също така поставя под въпрос позицията на Кремъл като върховен арбитър. Масовите протести в Беларус - популярната подкрепа за президента Александър Лукашенко рязко спадна през август в тази страна след 26 години на власт - доведоха до въпроси относно режима на самия президент Владимир Путин и това се случи само няколко месеца след като той промени Конституцията и по този начин осигури удължаване на управлението си до 2036 г.
В същото време опитът на опозиционните партии да свалят киргизкия президент разкрива предизвикателствата, свойствени за установената в Русия от г-н Путин т.нар. управляема демокрация, моделът на който бе копиран от много постсъветски държави. „Неочаквано съседите на Путин пламнаха“, заяви в разговор с кореспондент на Financial Times работещ в Москва високопоставен западен дипломат. „Трудно е да си представим, че руският президент ще успее да се справи с всичко това едновременно“, казва още дипломатът.
Ето какво казва Камила Огунбий, главен анализатор на риск-консултинговата компания Verisk Maplecroft: „Събитията в Бишкек показват на лидерите на всички бивши съветски републики, че веднъж получили разширение на свободите, хората вече не искат да се разделят с тях доброволно“.
„Следователно протестите в Киргизстан ще принудят г-н Лукашенко да се окопае още повече и да отхвърли всички искания за политическа свобода на белоруския народ. Освен това те ще мотивират протестиращите да продължат действията си“, добави тя. А ето какво каза руският външен министър във вторник: „Русия е заинтересувана от осигуряване на вътрешна стабилност в Киргизстан, който е стратегически партньор и съюзник. Призоваваме всички политически сили в този критичен за републиката момент да демонстрират мъдрост и отговорност за запазване на вътрешната стабилност и сигурност“.
Москва има военни бази в Армения, Беларус и Киргизстан и се смята техен най-важен чуждестранен партньор. Русия възпрепятства трети страни като Европейския съюз в Беларус и Китай и САЩ в Киргизстан да засилят своето влияние. Освен това Беларус, Киргизстан и Армения са три от четирите партньори на Москва в Евразийския икономически съюз (друг член е Казахстан), ръководена от Русия политическа, икономическа и търговска асоциация. Тези държави, заедно с Русия, Казахстан и Таджикистан, са членове на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКБ) по модела на НАТО, чиято Харта съдържа задължение за взаимна защита.
Кремъл е поставен пред неприятния избор: намеса в подкрепа на съюзниците може да провокира ответна реакция в обществото и оставяне на съседа на произвола на съдбата, което може да предизвика ефекта на доминото в региона и да бъде разчетено като знак за слабост. На появилите се във вторник видеокадри от Бишкек се вижда димящата и разграбена от протестиращите сграда на парламента, което напомня за щабквартирата на руското правителство след опита за държавен преврат срещу Борис Елцин през 1993 година. Това напомня и за периода на политическа нестабилност в страната преди идването на власт на г-н Путин.
„Всички страни в конфликта в Киргизстан, като цяло, се застъпват за силни връзки с Русия“, отбеляза Ливия Паджи, партньор в консултантската компания за анализ на политическия риск GPW. „Следователно Кремъл ще бъде готов да позволи на местните събития да се развият, стига те да не засягат геополитическия съюз на Москва“.
Владимир Путин
Към бунтовете в Киргизстан и Беларус сега се присъединява и войната между Армения и Азербайджан
Фактор Фактор
Още от Свят
ООН документира 376 случая на сексуално насилие на агресорите в Украйна
Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.
Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия
Смята се, че това е първото официално потвърждение
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар