„Гражданите и бизнеса трябва да бъдат спокойни за спестяванията си”. Това каза в студиото на Нова ТВ финансистът Борис Петров.
Той припомни, че още когато преди години бе обявено, че България ще кандидатства за Еврозоната, е започнала хибридна война, която в последно време стана доста по-интензивна. Гражданите и бизнесът бяха заплашвани, че ще плащаме гръцкия дълг, имаше заплахи заради кризите на испанските и ирландските банки. Но още в средата на 2018 г. подадохме писмо към Европейската централна банка по пътя ни към Валутния механизъм и ''чакалнята'' на Еврозоната, в което изрично бе записано, че ще влезем при текущия си валутен курс.
„Налице е хибридна атака към Борда и фиксирания курс, а също така и към решимостта на нашата страна да се присъедини към еврозоната. Тази атака е от много време насам, но в последните години е доста по-интензивна”, коментира още Петров.
Финансистът е категоричен, че промените в Закона за БНБ са абсолютно необходими, защото България трябва да дефинира възможностите за комуникация с другите държави – членки. Едва след това тя може да стане част от валутния механизъм.
Той е на мнение, че е напълно реалистично през втората половина на годината да влезем в чакалнята за еврозоната. Това ще стане след решение на еврогрупата, базиран на доклад от Европейската централна банка. А след това трябва да има и доклад до Европейския съвет. „Може да очакваме, че от следващото полугодие България може да бъде члено на валутния борд”, каза още финансистът.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни