През последните три години Русия води дръзка кампания от саботажи и подривна дейност срещу европейските съюзници на Украйна. През 2024 г. Москва започна да действа още по-агресивно, преминавайки към убийства и повреждане на водни обекти в Европа. Слабият отговор на европейските лидери на случващото се може да доведе до това, че Русия ще предприеме действия, каквито не са виждани досега.
Това заяви професорът по тероризъм и политическо насилие в Лайденския университет в Нидерландия Барт Шурман в своя статия за Foreign Policy.
Посочва се, че тази седмица депутатът от Държавната дума на Русия Александър Казаков е заявил, че руските саботажи в Балтийско море са част от военна операция, насочена към провокация на НАТО и разширяване на руския контрол над региона. Въпреки това в Европа не са предприети никакви систематични усилия за оценка на мащаба и характера на действията на Русия.
В Лайденския университет е направен анализ докъде е готова да стигне Русия, за да отслаби своите европейски противници и да изолира Украйна от жизненоважната подкрепа. Според Шурман ескалацията може да достигне до ниво малко под ядрената граница.
Проучването подчертава, че Русия все по-често излиза извън рамките на своите дългогодишни кампании за шпионаж и киберпрестъпления. Експертите изчисляват, че през 2022 г. Москва е извършила или подготвила шест саботажа в Европа, а през 2024 г. този брой се е увеличил до 44.
Целите на руските саботажи са били различни обекти – от критично важна подводна енергийна и комуникационна инфраструктура в Северно и Балтийско море до военни бази, складове и заводи за производство на оръжия.
Освен това руснаците често извършват така наречените „операции за влияние“. Те са насочени към европейските политици с цел да подкопаят политическата подкрепа за Украйна.
Наред със сложните мерки Русия е замесена и в множество актове на вандализъм в Европа. Това показва двойния оперативен подход на руските специални служби, отбелязва Шурман.
През 2024 г. руските операции срещу Европа рязко са се активизирали и станали по-изтънчени. Например убийството на пилот, който е дезертирал, подготовката за убийството на генералния директор на германския производител на оръжия Rheinmetall Армин Папергер и дори заговор за отстраняването на президента на Украйна Володимир Зеленски, добавя професорът.
Освен това руснаците са поставяли запалителни устройства на полети на DHL, което е можело да доведе до катастрофи. Някои служители на западните служби за сигурност сега подозират, че тези операции са били репетиция за бъдещи атаки срещу пътнически самолети, насочващи се към САЩ, което означава, че Русия фактически е преминала към държавен тероризъм, споделя Шурман.
Свалянето на полет на Azerbaijan Airlines от Русия през декември 2024 г. доказва, че Кремъл пренебрегва живота на цивилното население. Поради това Европа може да се изправи пред сериозна заплаха, смята професорът.
По негови думи кампанията за подривна дейност срещу европейските съюзници на Украйна може да включва и заговори. Например през 2024 г., когато училища в Словакия и Чехия са получили над хиляда заплахи за бомби. Шурман припомня и редица хакерски атаки срещу пречиствателни станции в европейски страни, за които също може да е отговорна Русия.
С тези операции Русия се стреми да подкопае готовността на Европа да продължи военната помощ за Украйна и да демонстрира докъде е готова да стигне Москва, за да постигне своите цели, обяснява професорът.
Анализът на Лайденския университет показва, че Русия няма да използва ядрено оръжие, тъй като това значително би увеличило риска съюзниците на Украйна да предприемат ответни мерки. Следователно най-вероятно Москва ще направи всичко възможно, за да отслаби подкрепата за Киев и да потисне морала на жителите на Европа, което може да доведе до мащабни протести и нестабилност в региона.
Шурман е убеден, че Европа ще трябва да инвестира в укрепване на своите разузнавателни служби, за да увеличи максимално способността им да се противопоставят на нарасналата руска заплаха. Той също добавя, че в по-дългосрочен план трябва да се предприемат сериозни и координирани усилия за възраждане на собствената оръжейна индустрия.
По-рано министърът на външните работи на Чехия Ян Липавски заяви, че до 100 кибератаки и саботажи в Европа могат да бъдат свързани с Русия. Чиновниците са съгласни, че Русия води хибридна война срещу Европа.
Освен това ръководителят на секретната разузнавателна служба на Великобритания (МИ-6) Ричард Мур обвини Русия в саботажи в Европа. По негови думи цената на подкрепата за Украйна е добре известна, но „цената на отказа от нея ще бъде несравнимо по-висока“.
Още от Свят
Шпигел: Олаф Шолц блокира военна помощ за Украйна за 3 млрд. евро
Германският военен министър обяви предоставянето на близо 50 управляеми ракети за системата за противовъздушна отбрана Iris-T
Росен Плевнелиев: Бях поканен на инагурацията на Тръмп, но отказах! Той няма да направи Америка велика, а Китай и Русия
Той връща призраците на политиките от 19-ти век, на тежък, брутален империализъм
Independent: Обединеното кралство трябва незабавно да проучи украинския опит с изкуствен интелект във воденето на война
Ако през 2023 г. нивото на точност на украинските дронове не надхвърляше 50%, то миналата година този показател нарасна до почти 80%