Сърдечно-съдовите болести са сериозно предизвикателство за общественото здраве в Европа и осигуряването на ефективна превенция и лечение е наш общ ангажимент, който отразява ценностите и приоритетите на нашето общество. Ето защо е толкова важно да обединим усилия в предоставянето на равен достъп до здравеопазване, развитието на устойчиви здравни системи и иновативни решения за справяне с неотложните предизвикателства в България и в Европа.
Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи в оставка Мария Габриел, която е домакин на конференцията „Сърдечно-съдовото здраве в Европа: предизвикателства и перспективи“, предаде репортер на БГНЕС.
„За мен е истинско удоволствие да бъда домакин на тази конференция, която поставя един много ясен фокус върху изключително важната тема, каквато е сърдечно-съдовото здраве“, каза Габриел и благодари за партньорството на Посолството на Кралство Белгия, на Дружеството на кардиолозите в България, както и на Европейското дружество по кардиология.
Габриел открои, че през последните няколко години и десетилетия медицината отбелязва значителен напредък, но въпреки това сърдечно-съдовите заболявания остават водеща причина за смъртност в световен мащаб и причина номер едно за смъртност в ЕС. „Всяка година в ЕС има повече от 6 милиона нови случая и над 1,8 милиона смъртни случая, свързани със сърдечно-съдовите заболявания“, съобщи тя.
Освен превантивните стратегии и скрининг, Габриел изтъкна силата на научните изследвания и иновациите при превенцията и лечението на сърдечно-съдови заболявания.
„Чрез разработването на цифрови здравни решения, насърчаване на сътрудничеството между изследователи, доставчици на здравни услуги, институции можем да предоставим нови и по-ефективни решения за превенция, диагностика и лечение“, допълни тя.
Вицепремиерът в оставка заяви, че съществуват различни възможности за финансиране на ниво ЕС, които са насочени към причините, диагностиката, лечението, профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания.
„Европейската програма на научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ предоставя значителни възможности за финансиране на изследователски проекти, които могат да бъдат насочени към подобряване на диагностиката и лечението на сърдечно-съдовите заболявания“, каза още Габриел и посочи, че е крайно време във втория стълб на програмата да има едно публично-частно партньорство, което наистина да набляга на сърдечно-съдовите заболявания, като поясни, че комисарят на ЕС по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду също е поддръжник на тази идея.
По думите на вицепремиера в оставка България има висока добавена стойност в тази тема.
„Нека не губим от поглед и създаването на европейското пространство за здравни данни, защото то може да улесни и пациентите, но и да подпомогне научните изследвания“, допълни Габриел.
Тя спомена и Европейския алианс за сърдечно-съдово здраве, чийто дейности и опит са „моторът за това сърдечно-съдовото здраве приоритет на ниво ЕС“.
Като приоритет Габриел постави и сърдечно-съдовото здраве на национално ниво. По думите ѝ, когато бъде поставен акцентът на национално ниво и сега се инвестира в превенцията, може значително да се намали тежестта на сърдечно-съдовите заболявания в дългосрочен план.
„Факт е, че в програмата „Развитие на регионите 2021 – 2027 г.“ е предвидено финансиране за повишаване капацитета на държавните и общинските болници за ранна диагностика на сърдечно-съдови и онкологични заболявания. Настоящата 2024 г. не можем да не отбележим, че размерът на финансовите средства за превенция, профилактика и скрининг на сърдечно-съдовите заболявания е значително увеличен, но е важно то да достига до всеки един български гражданин във всяка една от областите на страната“, категорична е Габриел.
Вицепремиерът спомена и напредъкът на цифровизацията, свързана със здравните услуги, която е една от важните теми.
„В ЕС се знае за България. България е позната със своите постижения в разработването на иновативни решения за подобряване на превенцията и лечението на сърдечно-съдовите заболявания“, подчерта Габриел и отбеляза, че България има трудности, но може да ги преодолява, че има свои силни страни, но трябва да ги популяризира.
Като ключово послание тя открои координираните действия между всички участници в екосистемата.
„Вярвам, че само с обединени усилия можем да направим крачки напред към един по-здрав, по-силен ЕС, който е тук за своите граждани“, заключи Габриел.
Н. Пр. Фредерик Мьорис, посланикът на Кралство Белгия в България, благодари на Мария Габриел и на Асоциацията на кардиолозите и каза от своя страна, че приоритетите на Белгийското председателство са свързани с решаването на здравни кризи, предотвратяване липсата на лекарства и пр.
„Добре е да имаме система за социална сигурност, да имаме достъп до лекарства“, добави той.
Белгийският посланик отбеляза и двустранното сътрудничество, изградено между България и Белгия за кардиологията.
Във видео обръщение комисарят на ЕС по въпросите на здравеопазването Стела Кириакиду заяви, че сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смъртта в ЕС.
„Ключът е да се фокусираме върху превенцията“, каза тя и посочи, че ЕС предоставя финансова подкрепа на България и на други страни-членки.
Мария Габриел, снимка: БГНЕС
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца