Над 70% от българите смятат за приоритет уреждането на отношенията на Скопие със София, а не пътя на Скопиe към Европейския съюз. Данните са от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“, цитирани от БГНЕС. Изследването е проведено „лице в лице“ между 25 ноември и 3 декември сред 803 пълнолетни българи.
71,1% от българите приемат, че най-важно е да бъдат уредени отношенията на Република Северна Македония с България, а не е толкова важно дали Република Северна Македония ще стане член на Европейския съюз. На обратното мнение са 7,5%. Останалите 21,4% се колебаят.
Малко по-склонни да пренебрегнат проблемите в отношенията ни със Северна Македония изглеждат представителите на най-младата възрастова група и хората с по-ниско образование. Но и при тях делът на подкрепящите опцията Северна Македония да стане член на ЕС, независимо от проблемите отношения с България, не надвишава една десета. Най-твърди в позицията, че най-важно е да бъдат уредени отношенията между двете страни, а не толкова дали Северна Македония ще се присъедини към ЕС, са висшистите, възрастовите групи над 45 години и жителите на столицата.
През лятото на 2021 г. „Галъп интернешънъл болкан“ провери общественото отношение по още един пряко свързан с темата индикатор – наложеното от страна ни практическо вето за присъединяването на Северна Македония към ЕС. 70% от запитаните в експресен телефонен сондаж през юни отговарят, че в спора със западната ни съседка най-добре е България да не вдига ветото, 19,3% смятат обратното, а една десета изразяват колебание.
С тази нагласа са 70% от респондентите, участвали в актуална анкета на социологическата агенция
Фактор Фактор
Още от България
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена", предупреждават от "Има такъв народ"
Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"
Според него обществото чака нов политически играч
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения