24 Ноември, 2024

"Газпром" избра руска компания за строителството на "Турски поток" през България

"Газпром" избра руска компания за строителството на "Турски поток" през България

Целта била да се намалят политическите рискове да не бъде построено нищо в страната ни

Компанията за производство на тръби на руснака Дмитрий Пумпянски е избрана от "Газпром" за строител на участъка през България, който трябва да свърже "Турски поток" със сръбски газопровод. Целта на руския газов монополист и основен участник в турската и сръбската част на този проект била да намали политическите рискове да не бъде построено нищо в България, както се случи със спрения от Русия през декември 2014 г. "Южен поток", и щети от около 800 млн. евро.

Това съобщава деловото руско издание РБК, позоваващо се на два свои източника. "Трубная металлургическая компания" (ТМК) ще достави в България около 300 хиляди тона тръби, но според РБК компанията преговаря и за участие в строителството. Целият проект засега е оценен на 1.4 млрд. евро. Формално не е завършен и търгът, "но проектът трябва да се реализира в ускорено темпо, още повече че в Сърбия (подготовката за начало на строителството от българската до унгарската граница) върви с пълна сила", казва един от източниците. Информацията включва и твърдение, че ТМК преговаря с "Щрабаг" (Strabag), но от австрийската строителна компания са отрекли да участват в "Турски поток". От самата ТМК също казват, че не участват в българския проект, но обмислят да кандидатстват в търга на "Булгартрансгаз", когато той бъде подновен. Преди дни свързваната с Христо Ковачки компания "Атоменергоремонт" оттегли жалбата си срещу обществената поръчка и тя може да бъде продължена с удължен заради замразяването ѝ срок.

Българската тръба би трябвало да е дълга 474 км и 3.5 млрд. куб.м от пренасяния по нея газ се прогнозира да останат за местно потребление. Съоръжението при всички положения ще бъде държавната "Булгартрансгаз", но ако в строителството се включи компания, свързана с "Газпром", това ще предизвика допълнителни нападки срещу проекта, коментира Алексей Гривач. Той е зам.-директор на Фонда за национална енергийна сигурност (ФНЭБ) и посочва, че в Третия енергиен пакет на ЕС няма изрична забрана изборът на главният строител да не е свързан с доставчика на газ.


Мария Белова, директор на Vygon Consulting, казва, че теоретично Европейската комисия би могла да има претенции единствено към прозрачността на тръжните процедури в България. Заради установени нарушения през 2014 г. от "Южен поток" трябваше да излезе главният изпълнител "Стройтрансгаз" на Генадий Тимченко. Според нея засега "Газпром" се държи на дистанция от българската тръба и не обявява дори, че ще има продължение на "Турски поток" през България, макар че през декември и януари "Булгартрансгаз" проведе аукцион за запазване на бъдещ капацитет и по твърдение на московския в. "Комерсант" тотално доминиране в него има "Газпром".


Сега РБК казва, че от корпорацията са потвърдили публикацията, в която се обяснява, че става дума за евентуален ангажимент за 20 години при цена на пренос $2.21 за 1000 куб.м газ при първоначални 4 млрд. куб.м годишно, доставени на българско-сръбската граница.

Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона