Служебният министър на земеделието Явор Гечев от БСП издаде заповед за забрана за износ на дърва за огрев към трети страни заради недостиг във вътрешния пазар. Лесовъдите обаче са категорични, че по този начин нито ще имаме повече необработена дървесина, нито цените ще паднат. Според голяма част от тях, по-скоро става дума или за пиар на служебния кабинет, или за опит да се запуши устата на различни екоорганизации, които хвърлят в паника народа с апокалиптични твърдения, че биоразнообразието ни е застрашено заради износа.
Оказва се обаче, че България търгува с минимални количества дърва за огрев към т.нар. „трети страни“ като Сърбия, Северна Македония и Турция. Западните ни съседи имат достатъчно гори, а заради курса на турската лира, почти няма кой да се набута с наш необработен материал в Турция. Заповедта му пък беше сравнена в интернет със забраната на военния министър от 19-и август за пиене на алкохол и дрогиране в казармите. Форумите гръмнаха с реторичния въпрос това означава ли, че преди това на хора с автомати е било позволено да ходят на работа пияни и надрусани.
Faktor.bg потърси за коментар бившия председател на Държавната агенция по горите и бивш зам.-министър доц. Георги Костов, за да обясни какво цели заповедта на Явор Гечев, защо площи в „младежка“ възраст се обявяват за вековни и къде останаха евтините дърва, които Корнелия Нинова обеща в началото на годината:
„Тази заповед на служебния земеделски министър има две страни. Количествата дърва за огрев, които изнася страната ни за трети страни, са минимални – около 150 000 кубика, а в минали години бяха и по-малко. Втората страна е, че министърът не може да издава подобна заповед, защото Сърбия, Северна Македония и Турция са асоциирани членове на Европейския съюз. Като такива, те имат подписани договори с ЕС за свободна търговия. Така че тази заповед противоречи на европейските норми. Всяко едно заинтересовано лице, например износител на дървен материал към тези държави, ако обжалва заповедта в административния съд, тя веднага ще падне. По-неприятното е, ако засегнатите страни или фирми ни съдят в ЕС. Тогава за пореден път България ще се изложи“, категоричен е Костов.
Бившият шеф на ДАГ обясни и от къде идва по-скъпите дърва: „Има една психоза заради повишаване на цените на енерговносителите. Много хора се презапасяват, а други минават на дърва, като си мислят, че така ще се отопляват по-евтино, което увеличава търсенето. Освен това, имаше неправилни сигнали от Корнелия Нинова и от предишното правителство, че ще се раздават евтини дърва, което няма как да стане, защото именно търсенето определя цената. Дърва ще има, ако са на пазарни цени. Колкото повече се говори за някакви по-ниски цени, толкова няма да има кой да добива и да продава под себестойността. Изходът е да се освободи пазарът. Хората, които имат действително нужда, трябва да бъдат подпомагани от социалното министерство. Много от кандидатите се записват, но действително нямат нужда от социално подпомагане. Освен всичко друго, има и много силна конкуренция. Фабрики, които преработват дървесина, ползват около 3 млн. куб. м дървесина годишно, а част от нея става и за огрев. Те изнасят своята продукция, но служебният министър не спира този процес, защото тези фабрики имат важно значение за икономиката на държавата. Заповедта е пиар дейност пред хората“, категоричен е експертът.
Той коментира и обещаните от Корнелия Нинова през януари евтини дърва за огрев, които народът още чака: „Никога не е имало толкова голяма площ на добитите дърва за огрев от почистване на земеделски земи. Ако миналата година са били 100 хил. куб. м, то тази са 300 000 куб. м. Когато Корнелия Нинова заяви това, повечето горски стопанства, чрез списъци на кметове, подадоха някаква информация. Т.е. кметовете казват, че искат 1000 кубика дърва, но през следващите 3-4 месеца количеството е нараснало с 3-4 пъти. Именно то, над предварително подаденото, няма да може да бъде изпълнено“.
Георги Костов обясни и паниката, която се създава от зелени екоорганизации, които тръбят, че ще останем без гори заради поголовната сеч на вековни гори: „Т.нар. вековни гори са на 100 години. За дъбовите гори, които живеят 500-600 години, това е младежка възраст. Други дървесни видове имат по-къс живот. Така че тази съпоставка не е абсолютно точна. Хубаво е да се опазват горите, които са в т.нар. „фаза на старост“, тъй като имат много специфична функция за биоразнообразието. Старостта обаче не е възраст, а състояние. Дори и Европейският съюз не е дал точно определение кои гори се намират в подобна фаза, а решението беше отложено. Нашите зелени екологични организации директно спекулират с рамките към държавите и започват да плашат, че ще изчезне биоразнообразието. Лесовъдската практика, която е на повече от 130 години в страната, е довела до това, че днес България има най-запазените гори в Европа, защото държавата ни се намира в най-голяма площ на „Натура 2000“ – 58% от горите ни влизат в нея. Когато говориш апокалиптични неща по телевизията, ставаш интересен. Хората се поддават на плашене и приемат всичко, което видят за чиста монета“.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни