Германия депортира осъдени за престъпления афганистанци за първи път от 3 години
- 18:47, 30 Август, 2024
Олаф Шолц
"Ясен сигнал към всички, които извършват престъпения"
Германия депортира осъдени за престъпления афганистанци за първи път от три години, предаде БНТ.
Макар след връщането на талибаните на власт, Берлин да се беше отказал от депортирането на търсещи убежище, зачестилите престъпления, извършени от радикализирани ислямисти, станаха причина за втвърдяване на тона.
Преговори директно с властите в Кабул не са водени. Ситуацията за жителите на самия Афганистан все повече се влошава, след поредното затягане на и без това строгите закони на талибаните.
Минути преди 7 сутринта местно време - чартърен полет на "Катар Еърлайнс" излита от Лайпциг за Кабул. На борда са 28 афганистански бежанци. Всички те са мъже, осъдени за различни престъпления извършени на територията на федералната република. Германският канцлер Олаф Шолц определи днешния ход като "ясен сигнал към престъпниците".
"Както по-рано бях обявил - престъпниците ще бъдат депортирани обратно в Афганистан. Подготвихме тази операция много внимателно, без да вдигаме много шум, защото подобни планове се реализират успешно само тогава, когато се действа дискретно. Това е ясен сигнал към всички, които извършват престъпения, че не могат да разчитат на това, че не можем да ги депортираме. Защото ние ще намерим начин да го сторим." - канцлерът на Германия Олаф Шолц.
Властите в Берлин бяха подложени на натиск да затегнат мерките към бежанците, заради зачестилитеи нападения. През май въоръжен с нож афганистанец уби полицай и рани шестима души в Манхайм. Седмица по-късно друг бежанец атакува крайнодесен политик, отново там.
Преди дни в Солинген сириец, който е трябвало да бъде депортиран в България, уби с нож трима души.
Според германското вътрешно министерство, това е само първият подобен полет с депортирани. В подкрепа на мярката се обявиха от крайната десница, но Зелените, сред които е и външната министърка Аналена Бербок, предупредиха, че принудителното връщане обратно на бежанци, може да нарушава правата им и Дъблинското споразумение.
"Зная, че тази теза звучи непопулярно, но престъпниците също имат права. Имат правото тяхното човешко достойнство да бъде защитено. Има закони, които определят как да се процедира с такива престъпници. Но отвъд темата за правата на бежанците, днешният полет де факто признава режима на талибаните, а това е много лош сигнал в политически план." - смята проф. Максимилиан Пихл, експерт по правата на търсещите убежище.
Официално Берлин и Кабул не поддържат дипломатически отношения и преговорите по депортирането на 28-те мигранти са станали с посредничеството на Катар. Германия преустанови депортациите към Афганистан преди три години, когато след изтеглянето на последния американски контингент, на власт се върнаха талибаните. Трета година в страната са в в сила законите на шериата. Строгите правила, налагани от талибаните, често се затягат още и още.
Само преди дни беше въведена поредната забрана, ограничаваща правата на жените - този път те вече нямат право да напускат дома си без мъж-роднина да ги придружава, да говорят на публично място, да поглеждат мъж в очите или той тях, а също и да пеят - дори в дома си. В отговор последваха протести.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „масштабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства