17 Февруари, 2025

Германия готви солени глоби за социалните мрежи, които допускат език на омразата

Германия готви солени глоби за социалните мрежи, които допускат език на омразата

Те могат да достигнат до 50 млн. евро, а специалисти смятат, че това може да засегне свободата на словото

ерманският парламент прие днес закон, предвиждащ строги мерки срещу езика на омразата в социалните мрежи – те ще подлежат на глоби до 50 млн. евро, ако не премахват клевети и враждебни изявления в рамките на една седмица.

Правосъдният министър Хайко Маас настоя, че социалните мрежи не предотвратяват разпространениеto на подстрекателски възгледи и невярна информация и че социалните мрежи работят по "закона на джунглата".

Специалисти по правата на човека и интернет компании заявиха, че законът може да засегне сериозно свободата на словото.

"Свободата на изразяване на мнения свършва там, където започва действието на наказателния закон. Призивите за убийства, заплахите, обидите, разпалването на омраза или на твърдения, че не е имало Аушвиц, не са израз на свободата на мнение, а атака срещу свободата на мнение на другите", каза неотдавна Маас.

Германия вече има едни от най-строгите закони срещу клевета, призиви към насилие и заплахи. Те предвиждат и затвор за отричане на Холокоста или разпалване на омраза към малцинствата. Рядко обаче се разглеждат такива действия, извършени онлайн.

Новият закон дава на социалните мрежи 24 часа, за да изтрият или блокират очевидно престъпно съдържание, и седем дни, за да вземат решение по не толкова очевидни случаи. Те ще са длъжни и да уведомят човека, подал сигнала, какво са направили. Глобите за компанията могат да стигнат до 50 млн. евро, а за главният ѝ представител в Германия – до 5 млн. евро.

Централният съвет на евреите приветства закона с думите, че това е "логична следваща стъпка в борбата с речта на омразата, при положение, че всички доброволни споразумения с доставчиците на платформи бяха на практика неуспешни".

Редица критици, най-вече технологични гиганти и правозащитници, твърдят, че новото законодателство може да има драстични последици за свободата на словото в киберпространството.

Независимият експерт на ООН по свободата на словото Дейвид Кей предупреди в началото на този месец германското правителство, че критериите за отстраняване на такива материали от социалните мрежи са "неясни и двусмислени". Перспективите за "солени" глоби може да накарат социалните медийни компании като "Фейсбук" и "Туитър" да трият всяко спорно съдържание без да чакат съд да реши дали то нарушава закона, подчерта той.

Той предупреди още, че "такава превантивна цензура би нарушила правото да се търси, получава и предава всякакъв вид информация в интернет".
Сподели:
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран