В Германия настояват Русия да разследва опита за убийство на лидера на руската опозиция и призовават за санкции, включително срещу „Северен поток – 2”, пише „Дойче веле”.
Съобщението на берлинската клиника „Шарите”, че в организма на руския политик Алексей Навални са открити следи от отрова, предизвика широка дискусия в германските медии и сред политическите кръгове в страната.
„Навални е отровен!”, гласи заглавие в най-популярния таблоид в Германия „Билд”. Случилото се е описано като „възмутително деяние”, което „сериозно подкопава” доверието на Запада към руското ръководство, заяви в разговор с изданието германският дипломат Волфганг Ишингер. Той оглавява същата тази Мюнхенска конференция по сигурността, която всяка година предоставя трибуна на представителите на руското ръководство и където Владимир Путин вече се е изказвал.
Друг събеседник на „Билд” – Александър Ламбсдорф от Свободната демократична партия, настоя за „санкции и жалба в международния съд”, за да бъдат наказани извършителите на това престъпление.
„Отговорът на Запада на опита да бъде убит Алексей Навални трябва да бъдат санкции”, смята и икономическото издание „Ханделсблат”. „Отравянето на лидера на руската опозиция трябва да бъде последвано от целенасочена реакция. И балтийският газопровод „Северен поток – 2” не трябва да бъде пускан в експлоатация”. Този проект, според анализатора на „Ханделсблат”, трябва да бъде спрян преди приключването на последните метри от него.
Стремежът да се намали зависимостта от руския нефт и газ сега придобива допълнително политическо измерение. С помощта на такива енергийни проекти като „Северен поток – 2” Русия получава пари, които използва за финансиране на репресивния си апарат. Намаляването на зависимостта от енергийните доставки от Изток ще предпази от отмъщението на Русия при въвеждането на нови строги санкции.
Изданието не се съмнява изобщо, че зад атаката срещу Навални стоят руските специални служби. „Как така се случи, че специалните служби практически денонощно следят лидера на руската опозиция, а той въпреки това пострада?”, задава реторичен въпрос „Ханделсблат”.
Според либералния „Зюддойче Цайтунг”, фактът, че германското правителство е възложило на полицията да охранява Навални в болницата, без да изчака диагнозата на лекарите от „Шарите”, е недвусмислен политически жест. „Ангела Меркел показва по този начин на Путин, че го смята за способен на всичко”, пише изданието.
Ходът на разследването на това престъпление от страна на руските власти ще покаже дали отхвърлят покушението срещу живота на опозиционера като инструмент на политическа борба. От това до голяма степен ще зависи бъдещето на германско-руските отношения и изобщо на отношенията на Москва със Запада.
Аналогично е виждането и на консервативния „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”. Според вестника, все още добрите взаимоотношения между федералното правителство и Кремъл до голяма степен са резултат от често погрешната сдържаност на Германия. „Сега Берлин говори в прав текст”.
Руските власти могат да отговорят с пропагандни контранастъпления и да декларират недоверие към германските лекари. Могат да имитират „разтревожена невинност” или друг вид поведение. От реакцията им до голяма степен ще стане ясно, доколко Москва изобщо е заинтересована от запазването да добрите отношения с Берлин. /БГНЕС
Руските власти могат да отговорят с пропагандни контранастъпления
Фактор Фактор
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"