Главният прокурор Иван Гешев отказа да отговаря пред ВСС на въпроси за аферата “Осемте джуджета“, която е сред основанията за исканията на неговото уволнение. Той каза пред членовете на ВСС, че няма намерение да дава допълнителни разяснения, въпреки че към него имаше въпроси за коментарите му в Туитър по случая.
Членът на съвета Олга Керелска му напомни, че той лично е определил “Осемте джуджета“ за хибридна атака към прокуратурата и го попита дали има доказателства за твърдението си. Тя му разясни термина “хибридна атака“, който се използва при разпространение на лъжлива информация с цел да се отслаби противника. Керелска го попита върху каква информация стъпва, за да направи това заключение.
"Няма какво да отговарям. Живеем през 2022 година. Имаме социални мрежи. Времената на пишещите машини свършена, г-жо Керелска“.
ВСС провежда днес вече 8-часово заседание за разглеждане по същество на двете искания за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев, направени от министъра на правосъдието в оставка Надежда Йорданова и бившия служебен министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов.
Дискусията във ВСС не предлага изненади. По всеки един конкретен случай главният прокурор прехвърляше отговорност на наблюдаващите прокурори или долустоящите началници в система. Той за пореден път обясни, че правните аргументи за отстраняването му са смешни и политически мотивирани.
Дебатът в съвета ясно показва, че Гешев има подкрепата на огромно мнозинство във ВСС и няма никаква възможност за отстраняването му
През лятото на миналата година съдебните кадровици блокираха искането на Янаки Стоилов с аргумента, че правосъдният министър няма право да иска уволнението на главния прокурор. След това Конституционният обяви, че решението на ВСС е било противоконституционно и върна топката в ръцете на ВСС. Междувременно бе избрано правителството на Кирил Петков, а новият правосъден министър Надежда Йорданова (ДБ) поиска уволнението на Гешев с нови основания.
Решението за предсрочното освобождаване на главния прокурор Иван Гешев трябва да бъде взето с минимум 17 гласа ”за“ от Пленума на Висшия съдебен съвет. Шансовете това да се случи в рамките на този състав на ВСС изглеждат нулеви.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро