17 Март, 2026

Горанов пресметна дефицита за 2025 година - 5-6% от БВП-то

Горанов пресметна дефицита за 2025 година - 5-6% от БВП-то

снимка: архив Faktor.bg

Отваря се дупка от 4.5 млрд. лв. в приходите на бюджет за тази година, които представляват 2% от брутния вътрешен продукт (БВП)

Заложените приходи в бюджет 2025 няма да бъдат изпълнени, каквито бяха и първоначалните очаквания. Очертава се изпълнение на приходите на около 95% от планираното. Тази прогноза направи в ефира на БНР бившият финансов министър Владислав Горанов от ГЕРБ.

Неизпълнението в приходната част ще бъде компенсирано през по-малки разходи и бюджетът ще приключи в рамките на дефицит от 3%, смята той. 

Бившият финансов министър не обяви точни числа, но справка в средносрочната бюджетна прогноза показва, че общите приходи по консолидираната фискална програма възлизат на 90,3 млрд. лв. 5% неизпълнение при този размер на очакваните приходи се равнява на около 4.5 млрд. лв. минус, пише "Сега". Бюджетът бе критикуван за нереалистично завишени приходи още при приемането му, особено в частта на заложения ръст на постъпленията от ДДС. Самият Горанов е обявявал, че дефицитът тази година ще е 5-6% от БВП. Минус от 4.5 млрд. лв. в сметките на хазната се равнява на 2% от БВП. 

Много вероятно е голяма част от този минус  да бъде компенсирана за сметка на неизпълнение на капиталовите разходи, които традиционно остават неизпълнени. Тази година покрай закъснението в изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост и оперативните програми отново се заложиха рекордни капиталови разходи в размер на 13.8 млрд. лв. 

Горанов не обяви никакви детайли около подготвяния проектобюджет за 2026 година, но увери, че България ще влезе в първата си година като член на еврозоната с дефицит в рамките на правилата. 

Очаква се днес темата за проектобюджет 2026 да бъде обсъдена и от пленума на БСП, който трябва да се произнесе и за евентуална ротация на председателите на НС. 

Сподели:

Коментари (0)

Нов скок в цените на петрола заради опасения около блокирания Ормузки проток

Нов скок в цените на петрола заради опасения около блокирания Ормузки проток

Повишението в цените на горивата компенсира частично резкия спад от вчера, настъпил след като шефът на Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви, че при необходимост могат да бъдат използвани допълнителни запаси

Как се променя доверието на инвеститорите през първите месеци от членството в еврозоната?

Как се променя доверието на инвеститорите през първите месеци от членството в еврозоната?

Премахването на валутния риск при инвестиции и сделки в рамките на еврозоната е причина за засилване на доверието на инвеститорите

Докато войната в Иран бушува: САЩ пренареждат енергийната карта със сделки за 57 млрд. долара с азиатски съюзници

Докато войната в Иран бушува: САЩ пренареждат енергийната карта със сделки за 57 млрд. долара с азиатски съюзници

В рамките на бизнес форум за енергийна сигурност в региона, съюзниците от Азия сключиха 22 сделки със САЩ за милиарди, засилвайки партньорството и намалявайки зависимостта от нестабилни доставчици като Иран и Катар