Целта на финансовия екип на правителството е да започне стабилизиране на публичните финанси след прекомерните разходи, правени след 2021 г., заяви пред бТВ финансовият министър Теменужка Петкова.
„Това е възможният бюджет – с оглед условията и параметрите, с които работим, той е и важният бюджет. Защото се надявам той да сложи началото на стабилизацията на публичните финанси на България, тъй като през последните няколко години посоката им на развитие беше променена.“ - посочи тя.
Петкова уточни, че до 2021 г. фискалната политика на страната е била консервативна, след което се е изменила:
„При управлението на публичните финанси от ПП-ДБ нещата придобиха съвсем друг вид – започна да се харчи повече от това, което можем да си позволим, започнаха да се теглят заеми, за да се плащат по-високи пенсии и заплати. Всичко това създаде неблагоприятна ситуация за публичните финанси на страната.“
По отношение подкрепата ѝ за миналогодишния бюджет, тя обясни, че „винаги е добре да има приет закон за бюджета“, но последиците от досегашната политика имат своето отражение върху Бюджет 2025.
„Подкрепихме го, защото там имаше добра идея българските общини да участват в разходването на капиталовите разходи, да могат да реализират важни за стратегическите райони проекти – това беше може би едно от най-добрите идеи, които ние приветствахме. Тя обаче също беше опорочена – тъй като се оказа, че няма такъв ресурс, какъвто ние сме си представяли.“ - коментира обясни Петкова.
Тя отправи критики към финансовата политика бившите управляващи от ПП–ДБ:
„Хубаво е да се погледне назад и да се види какво всъщност са направили те през последните години. Публичните финанси бяха изцяло управлявани от Асен Василев – дори и по времето на сглобката.“
„Ние, в амбицията за приходите за този бюджет, се опитваме да покрием прекомерната амбиция в разходите, която беше демонстрирана в предходните години от колегите от ПП-ДБ. Иначе Бюджет 2025 успява да реши няколко важни за обществото проблема, въпреки критиките към него.“ - категорична е Петкова.
„Запазването на увеличаването на доходите в областта на публичния сектор с 5%, запазване политиката по доходите по отношение увеличението на възнагражденията на българските учители – най-ниската заплата не може да бъде по-малко от 125% средната работна заплата, успяхме да заделим ресурс за общините – 1 милиард 650 милиона, увеличение на песниите – заделени са 1 милиард 33 милиона.“ - отбеляза тя.
Петкова заяви, че приходите от ДДС ще бъдат повишени с 6 милиарда лева, което означава с 33%. От тях 2.3 милиарда са приходи от макрорамката – това, което странта ще произведе. Останалите ще дойдат от подобряване на събираемостта.
Още от България
Добромир Живков: Поне до есента участниците в мнозинството ще подкрепят правителството
Той очаква да има немалко публични скандали, свързани със съмнения за корупционни практики
"Галъп": Всеки втори българин очаква да има нови предсрочни избори
Данните отразяват интересна динамика в мнението на анкетираните по възраст
ДПС-Доган остава в управлението, ще гласува против вота на недоверие
„Нито политическата криза, нито моделът Пеевски са на път да бъдат преустановени."