При потенциално една от най-големите финансови измами през последните години, германската компания за електронни плащания „Уайъркард“ (Wirecard) призна в понеделник, че 1,9 милиарда евро, за които одиторите твърдят, че липсват от сметките й, вероятно "не съществуват", съобщава БГНЕС.
Скандалът вече струва поста на основателя и главен изпълнителен директор Маркус Браун и допълва поредица от скорошни германски нелицеприятни случки.
През последното десетилетие заглавията на бизнеса бяха доминирани от многократни финансови нарушения в Deutsche Bank и измамите „Дизелгейт“ с емисии, които струват на „Фолксваген“ повече от 30 милиарда евро.
В случая на Wirecard, 1,9 милиарда евро, за които се предполагаше, че се намират в доверителни сметки във Филипините, съставляват една четвърт от баланса на компанията.
Но "въз основа на по-нататъшно разглеждане ... съществува преобладаваща вероятност салдото на доверителната сметка в размер на 1,9 милиарда евро да не съществува", заявиха от „Уайъркард“ в понеделник.
Признанието следва повече от година информации в медии, особено от „Файненшъл таймс“, относно нередностите в счетоводството в азиатския отдел на компанията.
Сега Wirecard е в кризисни преговори с кредиторите и "проучва широк спектър от възможни допълнителни мерки за осигуряване на продължаване на своите бизнес операции", включително преструктуриране и продажба или просто спиране на някои дейности.
Временният изпълнителен директор Джеймс Фрайс възложи на инвестиционната банка Houlihan Lokey тежките преговори.
Но доверието на инвеститорите изглежда бързо се изпарява, тъй като акциите в Wirecard се търгуваха под 16 евро в началото на понеделник следобед - спад от почти 100 миналата сряда.
Ръководителят на надзорния орган на германските финансови пазари BaFin Феликс Хуфелд заяви, че "сме в най-ужасяващата ситуация, която някога съм виждал в компания DAX", имайки предвид индекса на сините чипове.
Междувременно агенцията за кредитни рейтинги Moody's оттегли своята B3 оценка на дълга на Wirecard.
Бизнес
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг