Министерството на външните работи на Гърция реагира на вчерашните коментари на руското външно министерство, което определи приемането на поправките в конституцията на Република Македония като решение, което "е наложено отвън и не отразява волята на народа", съобщава агенция АНА-МПА. От руското външно ведомство заявиха още, че "за взривоопасността на ситуацията, която може да подкопае стабилността и безопасността на Балканите, красноречиво свидетелстват също последните събития в Гърция - излизането от правителствената коалиция на лидера на партия Независими гърци Панос Каменос, обявил се против Преспанското споразумение, задвижването на процедура за вот на доверие на правителството".
Гръцкото министерство заявява в съобщение, разпространено снощи, че "позоваването на вътрешни политически процеси в приятелски страни от руското министерство на външните работи" "дава храна за едно обяснимо учудване, доколкото пренебрегва (...) демократичната работа на институциите в Гърция, конституцията на която има ясни разпоредби за посрещането на всяка евентуалност във вътрешния политически ред, който със сигурност не е уместно поле за коментар от трети страни". Министерството посочва, че това "не съответства на равнището, което характеризира отношенията Гърция - Русия и трайните връзки на приятелство между народите ни".
Министерството на външните работи на Гърция призовава международните си партньори "да уважават духа и буквата на (Преспанското) споразумение и да приветстват обстоятелството, че политическите ръководства на двете страни демонстрираха нужната политическа смелост да достигнат до решение по един особено трънлив въпрос, като защитят същевременно националните си интереси."
Гръцкото външно ведомство подчертава, че "Преспанското споразумение още от момента на подписването си вече допринася за укрепването на стабилността и на мира на Балканите". "То представлява един международно признат модел за разрешаване на спорове между две независими държави под егидата на ООН без намесата на трети страни", пише в съобщението.
Накрая се изразява увереност, че "Русия, която от години признава БЮРМ като "Република Македония", ще уважи чувствителността на гръцкия народ към употребата на името "Македония", ще нарича оттук нататък страната с новото й конституционно име, тоест "Северна Македония" и, най-важното, ще се въздържа от подобни изявления, които представляват намеса във вътрешните работи на Гърция".
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства