По време на продължаващата в Казахстан коронавирусна карантина гражданите на страната са си намерили ново занимание. В началото на седмицата, инсталирайки препоръчаното от правителството мобилно приложение за медицинско обслужване, те започнали да проучват, какви медицински услуги са получили през последните две години. Резултатите били повече от куриозни, пише „Дойче веле“.
Гражданите на Казахстан получават пълно медицинско обслужване само при условие, че работодателите внасят 2 % от трудовите им възнаграждения във Фонда за социално и медицинско застраховане (ФСМЗ). Самонаетите лица плащат по 5 % от минималната работна заплата, а фондът, от своя страна, изплаща на медиците стойността на оказаните на населението медицински услуги.
Благодарение на въпросното мобилно приложение бързо станало ясно, че не всички граждани са получили указаните в него медицински услуги. Някои от тях изглеждат откровено неправдоподобно.
Журналистът Кирил Павлов, например, благодарение на приложението установил, че притежава способността да се ... раздвоява.
Според информацията в него, бидейки в Алмати на 12 февруари 2020 г. той е получил електронен подпис в Алмалинския районен център за обслужване на населението. В същото време, пак според данните в мобилното приложение, журналистът е бил в кабинета на терапевт в Караганд. Три дни по-късно Павлов заминава за Чимкент, но според мобилното приложение, той е останал вКараганд, където в 3 часа през нощта го е преглеждал същият терапевт.
Като доказателство за прегледа са приложени талони за прием при лекар в pdf-формат.
Не по-малко странно се чувства и живеещият от години в Нур Султан генерален директор на една от казахстанските IT-компании Сергей Алабугин.
От мобилното приложение за здравно обслужване той установил, че на 17 и на 20 септември 2019 г. той е бил на преглед при акушер – гинеколог в Алмати, а три дни по-късно . при някакъв личен лекар.
Пак според приложението, Алабугин е бил за последен път на преглед във въпросната поликлиника преди 27 години.
Тъй като историите с обърканите данни не се изчерпват само с тези два случая, а хората започнали масово да споделят примери в социалните мрежи, Министерството на здравеопазването и Фондът за социално и медицинско застраховане били принудени да признаят за съществуващия проблем.
Извършеният мониторинг за първите 6 месеца на тази година е установил 11 607 случая, при които не са предоставени услуги, но са вписани в електронните доклади.
Наложени са глоби на медицинските учреждения в размер на над 74,5 млн. тенге или около 152 000 евро.
От здравното министерство подчертават, че са решени да се преборят с тази порочна практика и поради тази причина е внедрена електронен формуляр, който позволява на гражданите да проследят как се изразходват получените от медицинските организации средства.
От Фонда призовават хората да съобщават за всички установени от тях нередности, като в момента неговите служители се опитват да се свържат с всички, които благодарение на мобилното приложение са установили наличието на „свръхспособности“.
Много от тях констатираха, че могат да се "раздвояват", а други - че обичайно ходят на лекар нощем
Фактор Фактор
Още от Смотаняци
Съветник на бившия премиер Денков цъфна до генерал от КГБ, Митрофанова и митрополит Антоний
Героят лъсна в разработката "Градинаря", както и на снимка с Бойко Рашков и арестувания за контрабанда Марин Димитров
Лукашенко спира интернета на протестиращите при следващите избори
Диктаторът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че може напълно да изключи интернет по време на президентските избори през 2025 г., ако възникнат протести, подобни на тези през 2020 г.
В Казанлък провеждат абсурден референдум за бъдещето на комунистическото капище на Бузлуджа