21 Юни, 2025

„Грешката на експерта“: Българин разкри кой извърши екзекуциите в Катинската гора

„Грешката на експерта“: Българин разкри кой извърши екзекуциите в Катинската гора

Снимка: архив

Романът „Грешката на експерта“ на Миладин Апостолов е публикуван през пролетта на 1973 г. Книгата му тогава предизвиква умерен интерес у нас, а в Полша остава незабелязана и до днес.

Българинът Миладин Апостолов разкри страшната истина за масовите екзекуции на полски офицери в Катинската гора през 1940 г.

Това се случи цели 16 години преди падането на тоталитарния строй, когато темата беше табу и се твърдеше, че те са дело на хитлеристка Германия, а не на СССР.

Той прави това в романа „Грешката на експерта“, публикуван през пролетта на 1973 г. Книгата му тогава предизвиква умерен интерес у нас, а в Полша остава незабелязана и до днес. Тя е публикувана от издателство „Народна младеж“ с подзаглавие „Шпионски и приключенски романи“ заедно с детективски романи на автори като Артър Конан Дойл или Реймънд Чандлър.

Главен герой на романа „Грешката на експерта“ е доцент Методи Мартинов. Той е патолог от Института по съдебна медицина в София.

По изричното нареждане на българския министър-председател Богдан Филов през пролетта на 1943 г. доц. Мартинов пътува със самолет през Берлин и Варшава до Смоленск, а оттам до Катин, където не много преди това са открити масови гробове на полски военни.

Там той се среща с други представители на Международната медицинска комисия, участва в ексхумацията, прави дисекция на едно тяло по свой избор, извадено от ямата на смъртта, после подписва протокол, в който се посочва, че труповете на полските военни са били погребани три години по-рано, което е в подкрепа на тезата, че Съветският съюз е извършител на убийството.

Кой е Миладин Апостолов?

Проф. д-р Миладин Апостолов е един от най-уважаваните български лекари. Той е пръв декан на Факултета по обществени науки в Медицинска академия-София. Проф. Апостолов е написал множество учебници, монографии, научнопопулярни книги и сборници по история и философия на медицината.

Той създава основите на преподаване на дисциплините история на медицината (1972), история на медицината и сестринството (1996), връзки с обществеността в здравеопазването (1997) и др. Проф. Апостолов е международно признат учен, член на чуждестранни научни редколегии и научни дружества в няколко страни на Европа и Америка.

За постиженията му в изследователската и преподавателската дейност бе удостоен с най-високи държавни отличия - орден „Стара планина“ I степен и орден „Кирил и Методий“ I и II степен. Проф. Апостолов си отива от този свят на 5 януари 2023 г.

Кой е прототипът на Методи Мартинов?

Всъщност зад героя на проф. Миладин Апостолов стои реално лице. Това е българският патолог Марко Марков.  През пролетта на 1943 г. той участва в ексхумацията на ямите на смъртта в Катин, заедно с други специалисти от страни съюзници на Третия райх (като Финландия, Румъния, Унгария), или неутрални страни (като Швейцария).

След края на ексхумацията Марков подписва протокол, в който се посочва, че полските офицери са били убити в Катин през ранната пролет на 1940 г., като по това време районът е в границите на СССР.

По повод на книгата на проф. Миладин Апостолов, статия публикува полският портал polska-zbrojna.pl Тя е със заглавие „Театър на жестокостта и абсурда“. Авторът на статията посочва, че очертаният сюжет от българския роман от 1973 г. напълно съответства на действителния ход на събитията. Героите, с които Мартинов се среща по време на пътуването си до Катин, също са реални, независимо дали са български политици и чиновници в София, германски офицери в Берлин и в околностите на Катин, или местни държавни служители в окупирания от Германия Смоленск.

В статията се казва още, че не е изненадващо, че романът всъщност е художествена документалистика, изтъкана от реални дати, герои и места, като въпреки това Апостолов е вплел пропагандни елементи в този исторически сюжетен скелет, с цел да убедят читателя, че истинските извършители на Катинското клане не са съветските власти, а нацистка Германия./БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Ал Пачино дари папа Лъв XIV със символичен подарък, знак за новия му филм

Ал Пачино дари папа Лъв XIV със символичен подарък, знак за новия му филм

85-годишният актьор посети Светия престол, с посещението си той иска също да промотира и следващия си филм - „Maserati: The Brothers“, биографичен филм за италианските братя и сестри, които стоят зад марката луксозни автомобили

Кино шок: Оригиналната  версия на „Star Wars“ от 1977 г. изглежда зле… и точно затова е велика

Кино шок: Оригиналната версия на „Star Wars“ от 1977 г. изглежда зле… и точно затова е велика

„Междузвездни войни“, както никога не сте го виждали – с евтини декори, смешен хумор и без CG. Оригиналната версия на „Star Wars“ от 1977 г. най-сетне бе прожектирана – без дигитални подобрения, но с неподправен чар. Зрителите я намират за визуално „ужасна“, но незаменимо автентична.

Геометрия на безсмъртието: 13 уникални платна на Иван Вукадинов оживяват в изложба

Геометрия на безсмъртието: 13 уникални платна на Иван Вукадинов оживяват в изложба

Останал твърде различен от останалите творци, той е художник от световна величина, който се докосна до славата в края на дните си