Осветляване на цялата истина за КТБ, осигуряване на синдиците на възможност да съберат парите от случая с банката и случаят „КТБ” да не бъде заметен. Това на кратко гласи проектът на промените в Закона за банковата несъстоятелност, чиито вносители са депутатите от ДПС Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид.
В ефира на Нова ТВ Хамид обясни, че темата е важна за тях, тъй като се наблюдава масово разграбване на активите на КТБ, които би трябвало да служат за обезпечение и да бъдат осребрени в полза на държавата. Вместо това наблюдаваме още един път ограбване на активите, след като това беше направено преди 3 години.
"Синдиците нямат правни инструменти да се справят с обстановка, различна от нормалната банкова дейност. Именно затова предлагаме тези правни способи, за да имат възможност да спрат разграбването”, посочи Хамид.
Той обясни, че законопроектът е разработен в три части, но като цяло той е дело на тримата депутати - Цонев, Пеевски и негова милост. Първата се отнася до цесиите, втората е свързана с обявяването за нищожни на заличените обезпечения, извършени от квесторите, за което те не са имали право и заради което са обвиняеми в момента, поясни още депутатът от ДПС.
Хамид изтъкна, че този законопроект доказва, че ДПС няма нищо общо с разграбването на КТБ и изрази надежда и другите политически сили да го подкрепят.
Аз лично нямам спомен Пеевски и Василев да са били бизнес партньори. Но искам да подчертая, че всеки един от нас е достатъчно подготвени, за да защитим в зала законопроектът. По-важно за нас е дали този закон ще бъде приет. Ние имаме стратегия – този законопроект е ефективен способ да се осветят лицата, ограбили активите, но и способ да се върнат заграбените активи. И не тези, които са откраднали парите, да прехвърлят отговорността на други субекти, а те да се крият в други страни (банкерът Цветан Василев - б.ред.), категоричен бе Хамид Хамид.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг