30 Ноември, 2024

Евродепутатите призовават за по-твърд отговор на руските заплахи за европейската сигурност

Евродепутатите призовават за по-твърд отговор на руските заплахи за европейската сигурност

Сана Марин

Войната в Украйна, нарастващият глобален авторитаризъм, по-настъпателният Китай и извънредната ситуация, свързана с климата, предизвикаха тектонична промяна в геополитическия пейзаж, предупреждават членовете на ЕП, съобщиха от пресцентъра на ЕП.

ЕС и неговите държави членки трябва да увеличат военната, политическата и хуманитарната си помощ за Украйна и да засилят отбраната си в противодействието на руските заплахи за европейската сигурност, заявяват евродепутатите в годишния си доклад за общата външна политика и политика на сигурност, приет в сряда с 407 гласа "за", 92 гласа "против" и 142 гласа "въздържал се".

Евродепутатите предупреждават, че отговорът на ЕС на руската агресивна война срещу Украйна се следи отблизо от автокрациите по света и ще окаже голямо влияние върху поведението им на международната сцена.

Те призовават ЕС да използва разпоредбите на Договора за Европейския съюз, които биха позволили на Съвета да взема определени решения без военни последици, по-специално тези, които се отнасят до санкциите и правата на човека, с квалифицирано мнозинство, а не с единодушие.

Докладът също така призовава институциите на ЕС да направят предложение как ЕС да си осигури постоянно място във всички многостранни форуми, включително в Съвета за сигурност на ООН.

Намаляване на зависимостта на ЕС от енергийни ресурси

Сигурността на ЕС е тясно свързана с ускоряването на процеса на разширяване, като същевременно се спазват критериите за присъединяване и се реформира политиката на съседство на ЕС, твърдят членовете на ЕП. Те също така настояват ЕС да стане по-малко зависим от енергийните ресурси и други материали от решаващо значение за нашата инфраструктура, които се внасят от трети страни - по-специално от тези, които не споделят ценностите на Европейския съюз или с които ЕС се намира в състояние на системно съперничество.

Трябва да се доставят танкове Леопард 2 на Украйна, казват евродепутатите

В годишния доклад за 2022 г. относно изпълнението на общата политика за сигурност и отбрана, приет в сряда с 459 гласа "за", 93 "против" и 85 "въздържал се", членовете на ЕП призовават за незабавно разполагане на модерни оръжия и система за противовъздушна отбрана от следващо поколение, като настояват германският канцлер Шолц да достави незабавно на Украйна основни бойни танкове Леопард 2. Те подчертават, че Украйна защитава териториалната си цялост в рамките на международно признатите си граници и спешно се нуждае от военна помощ и тежко въоръжение, за да спечели войната.

В доклада се приветстват новите инициативи на ЕС за укрепване на европейската сигурност и отбрана, а именно Версайската декларация, Стратегическият компас, съвместната комуникация относно пропуските в инвестициите в отбраната и предложението на Комисията за регламент за стимулиране на съвместните обществени поръчки (EDIRPA). Държавите членки следва да продължат да развиват политиката и способностите на ЕС в областта на киберзащитата, допълват членовете на ЕП, и да установят партньорства в областта на сигурността и отбраната със съмишленици по света.

Докладчикът по Общата политика за сигурност и отбрана, Том Ванденкенделаре (ЕНП, Белгия), заяви: "Европейската сигурност се влоши драстично заради войната на Русия в Украйна. Във връзка с това ЕС трябва да увеличи и ускори военната помощ за Украйна и да подобри функционирането на своята отбранителна политика, като същевременно продължи и укрепи сътрудничеството си с НАТО. Наред с другите промени той трябва да ускори процеса на вземане на решения по въпросите на отбраната и да намали зависимостта си от трети държави".

Министър-председателката на Финландия Сана Марин от своя страна изтъкна, че се надява Западът да се е научил как да се справя с Русия, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Ако Украйна беше членка на НАТО, сега там нямаше да има война, каза Марин вчера на Световния икономически форум в Давос, Швейцария. Тя допълни, че това е причината Финландия и Швеция да изявят желание да се присъединят към военния съюз.

Сподели:
Ислямистите завзеха летището на Алепо, спешни консултации между Русия, Иран и Турция

Ислямистите завзеха летището на Алепо, спешни консултации между Русия, Иран и Турция

Външните министри на Русия и Иран изразиха "изключителна загриженост" от ескалацията на военните действия в Сирия

Вучич се оправдава: Няма сръбско участие в атаката срещу ключов канал в Косово

Вучич се оправдава: Няма сръбско участие в атаката срещу ключов канал в Косово

Късно на 29 ноември във Вараж, село в община Зубин Поток в Северно Косово, избухна експлозия в канала Ибар-Лепенац, който снабдява с вода и Прищина

 Наистина ли Руската федерация атакува Киев с ракетите „Орешник“?

Наистина ли Руската федерация атакува Киев с ракетите „Орешник“?

ISW отбелязва, че няма нищо ново във възможностите на този вид ракети и използването им няма да доведе до по-нататъшна ескалация на войната