Мариците ще фалират до 2026 г., защото нямат право на държавна субсидия и никой няма да купува ток по 500 лв. от въглища. А ПАВЕЦ Чаира ще заработи най-рано след 2 години в пълния си капацитет, каза енергийният експерт Иван Хиновски в интервю пред БНР.
Той предупреди, че всяка помощ от бюджета за Мариците и "влизаме в процедура на санкции от страна на ЕК".
Експертът коментира и пускането на газовия терминал Александруполис, където България има 20% собственост. По думите му въпреки забавянето с 10 години, пускане на терминала силно ще промени газовия пазар, защото "България получава още един крак на независимост".
"Газовата независимост на България нараства с дела, който имаме в този терминал. Това ще промени цената, защото течния газ в миксовете в Европа и света започва да получава все по-голям дял. Тръбният газ, които приемахме като евтин, се измества на по-заден план заради изключването на Русия от газовата политика на Европа. Но тя поддържа дял през Румъния и Австрия", коментира Хиновски. И допълни, че през Турски поток минава около 90% е руски газ, който Турция умело успява да го миксира и да го продава като турски.
За екшъните в пленарна зала на НС и негласуването на парите за Мариците, Хиновски каза: "Това беше единственият спасителен механизъм, миньорите да останат на работа за 2038 г.".
"В момента енергийната ни система е в тежко положение и взимаме ток от Румъния и Гърция, за компенсиране на фотоволтаиците след 17 часа и няма енергия, която да балансира вечерния връх", посочи енергийният експерт.
Като некадърност и голяма грешка той оцени пропуска на България през 2017 – 2018 г. да кандидатства, като всички страни с въглища, по механизма за капацитет. Това са направили Полша, Гърция, Чехия, а "България проспа момента - върха на некадърността".
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг