Хората с астма могат вече да дишат по-леко - американско изследване показа, че болестта им не увеличава риска от хоспитализация заради COVID-19, съобщи ЮПИ.
Учените от медицинското училище "Файнбърг" в Чикаго са прегледали данните от 10 болници, афилиирани към Северозападния университет. В тях са лекувани 1500 пациенти с COVID-19, от които 14 процента имали астма.
С модели, взимащи предвид възрастта, пола и етноса и отчитащи рискови фактори за астмата като тютюнопушене и затлъстяване, специалистите не са установили значима разлика в риска от хоспитализация за хората със и без астма, предава БТА.
Лекарствата за астма, като инхалираните кортикостероиди и бета-антагонисти с продължително действие, също не увеличавали риска от постъпване в болница.
"Логично е хората с астма да са по-зле, защото вирусните заболявания често я изострят - каза проф. д-р Анжу Питърс от екипа - Трябва да бъдат направени допълнителни изследвания за скритите имунни модулации, предизвикани от астмата или лечението за нея, за да разберем какво въздействие имат върху изхода от COVID-19", пише Питърс в съобщение за пресата.
Резултатите са публикувани в "Списание по алергия и клинична имунология".
Това сочи американско изследване
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция