През последните няколко седмици екип от експерти на ДПС, в рамките на анализ на различните компоненти за повишаване на цената на електрическата енергия на регулирания и на свободния пазар, се натъкна на следните факти:
- 13 търговски дружества, опериращи фотоволтаични инсталации, свързани пряко или косвено с медийния монополист и олигарх Иво Прокопиев, в периода 2010-2021 година са получили малко над 550 млн. лева премии от Фонд “Сигурност на електроенергийната система”, т.е. средно по около 50 млн. лева за всяка година (данните са от публичните годишни финансови отчети на дружествата).
- Повечето от договорите са сключени по времето на министър Трайчо Трайков, един от министрите на олигарха Прокопиев (по свидетелствата на тогавашния премиер Борисов), с когото заедно бяха подсъдими по сделката за продажбата на ЕРП-тата.
- Въпреки огромните приходи на тези дружества, те декларират притеснително ниски печалби, което поражда съмнения за укриване на данъци чрез сделки със свързани лица и/или скрита собственост.
- По веригата на сделки на тези дружества има много външни доставчици и търговци, които са чуждестранни или офшорни дружества и не може да се установи дали те са свързани с медийния и енергиен олигарх Иво Прокопиев.
Поради големия обществен интерес към проблема с цената на ел. енергията и предвид гореизложените обстоятелства сезираме прокуратурата за пълна проверка на дружествата, техните финансови отчети, собствеността и сделките, които са извършвали.
Очакваме проверката да отговори на следните въпроси:
1. Кои са реалните собственици на дружествата в чуждестранните и офшорните компании и има ли скрита собственост?
2. Има ли опити за избягване на данъчно облагане чрез сделки със свързани лица или чрез репатриране на печалби в офшорни зони?
3. Има ли данни за пране на пари?
Българските граждани и бизнеса трябва да научат истината за скъпия ток! За сметка на гражданите и реалния бизнес! /БГНЕС
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг