„Трябва да влезем в Еврозоната, но това вече няма как да стане, защото правителството закъсня с някои от правните промени, които са необходими. А и нашата инфлация е над тази от Маастрихтските условия." Това заяви в ефира Нова ТВ бившият финансов министър Симеон Дянков в отговор на въпрос трябва ли страна ни да влезе в Еврозоната на 1 януари 2024 година.
По неговите думи януари 2024 г. България няма да може да влезе в Еврозоната. Но изрази надежда, че можем да влезем по-късно през 2024 или в началото на 2025 година.
„За съжаление ние няма да влезем през януари 2024 година. Трябва да сме реалисти”, подчерта той. И допълни, че това е добре за нас, защото "автоматично означава, че лихвите по кредитите и за домакинствата, и за бизнеса – ще се намалят”.
Дянков заяви още , че инфлацията у нас е над средната за ЕС.
Бившият финансов министър изрази мнение и по темата с газа.
Добре е да се откажем от руския газ. Газът поскъпва навсякъде и не само руския газ. В рамките до 2-3 години - до 2026 година - газът ще се увеличи два пъти. Няма вариант, при който нашият газ да стане по-евтин. Просто България е една от тези държави, при които увеличение ще се получи сега и за в бъдеще, посочи той.
Според Дянков, не трябва да се прибягва до "Газпром" , а трябва да се търсят алтернативни варианти. Същото препоръчва Дянков и спрямо руския петрол. Според него България има възможности и просто трябва да ги използва.
Той коментира и исканото увеличение на парното от топлофикациите.
„Възможно и напълно вероятно е рекордно повишение на цените на топлата вода и парното. Това е резултат от мораториума, който според мен беше напълно грешен. Сега се получава така, че просто се забави процеса. И когато инфлацията в други държави започва да намалява малко, в България се случва обратното – този процес ще увеличава инфлацията и в следващите месеци”, посочи бившият финансов министър.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг