„Продължаваме промяната“ е обезпокоена от последните действия на служебното правителство, които застрашават енергийната сигурност и независимост на България.
Управляващите отмениха решение на кабинета Петков от 13 юли 2022 г., свързано с доставките на свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй". Така, в пълно противоречие с аргументите за осигуряване на конкурентна среда, служебното правителство практически спира достъпа на българската АЕЦ до алтернативното гориво и поставя страната в зависимост от традиционния доставчик ТВЕЛ /Руска федерация/. Това се казва в прессъобщение на партията.
Припомняме, че гориво за реакторите, които се ползват в АЕЦ "Козлодуй", произвеждат и две европейски компании - Уестингхаус /Швеция/ и Фраматом /Франция/.
България може да изпита последствията от отмяната на решението на кабинета Петков в следващите 2 години, когато запасите от ядрено гориво за АЕЦ ще бъдат изчерпани.
Обезпокоени сме, че след като много други държави от ЕС вече успешно диверсифицираха енергийните си доставки въпреки войната в Украйна, а кабинетът на ПП направи решителните стъпки към газова независимост на България, поредната «ревизия» хвърля страната в нова зависимост, този път в ядрената енергетика.
Призоваваме служебното правителство да не предприема действия, които ще оставят тежко наследство от проблеми на следващия редовен кабинет в толкова важен сектор за икономиката и националната сигурност на България.
Бизнес
Продължаваме промяната: Служебното правителство застрашават енергийната сигурност и независимост на България
Автор: Димитър Иванов

Недопустимо е страната да се хвърля обратно в хватката на зависимост при доставките на ядрено гориво
Фактор
Продължаваме промяната,
служебно правителство,
доставка на ядрено гориво,
Русия,
енергийна зависимост
Още от Бизнес
Мартин Димитров разби на прах лъжите на Копейкин – 50 млрд. лв. е печалбата ни от ЕС за 17 години
Истинските усилия трябва да се насочат средствата от Европа да се инвестират, а не да се усвояват и потъват, казва депутатът
Фиаско със "Златните визи": Чужденците не искат да чуят за Русия
От 2023 до 2025 година от привилегията са се възползвали едва 40 души, а очакваните от руското правителство 52 млрд. рубли чужди инвестиции са били вложени едва 2.6 млрд.
The Korea Times: Южнокорейски компании обмислят да се върнат на пазарите в Русия, но при условие
Преди пълномащабното нахлуване в Украйна, Русия се класира на 12-то място сред най-големите експортни пазари, на които се котират производствата на LG Electronics, Hyundai Electric и Samsung Electronics