25 Февруари, 2026

Служебното правителство чака от "Лукойл" до 100 млн. лева авансов данък върху свръхпечалбата

Служебното правителство чака от "Лукойл" до 100 млн. лева авансов данък върху свръхпечалбата



Служебното правителство очаква още до края на седмицата да преведе в бюджета до 100 млн. лева като авансов данък върху свръхпечалбата. Това заяви на брифинг служебният министър на финансите Росица Велкова. 

Доколкото ми е известно, няма промяна в позицията на "Лукойл", коментира още Велкова.

Както е известно, правителството и "Лукойл" постигнаха споразумение компанията да прехвърли дейността си изцяло в България и да плаща данъци към българския бюджет, след като години наред това беше избягвано. 

Изпълнението на предвиденото в европейската регулация допълнително облагане на свръхпечалбата с данък от 33 на сто ще доведе до многократно по-големи приходи в бюджета на България. Според разчетите след изземване на свръхпечалбите може да разчитаме в бюджета тази година да влязат 100 млн. лв., а догодина - 700 млн. лева, посочиха от Министерството на финансите.
Сподели:

Коментари (0)

Мерц в Китай: Искаме китайски инвестиции в Германия

Мерц в Китай: Искаме китайски инвестиции в Германия

Той иска да задълбочи икономическия обмен с Китай, но и поиска да се гарантира, че сътрудничеството ще е честно

WSJ: Какво се случи с икономиката на САЩ след година управление на Тръмп?

WSJ: Какво се случи с икономиката на САЩ след година управление на Тръмп?

Трудно е за търсещите работа, освен ако не търсят работа в здравеопазването. Американските работодатели са добавили само 181 000 работни места през 2025 г., което е рязък спад от предходната година. Но някои икономически показатели изненадват.

Вниманието към ценовите етикети и касовите бележки остава важно

Вниманието към ценовите етикети и касовите бележки остава важно

Потребителите ясно се ориентират към търсене на стоки и услуги при коректни търговци, каквото е наблюдението при всички държави, въвели еврото преди нас