Служебното правителство на Румен Радев потайно е подновило концесията на „Лукойл“ на пристанище „Росенец“. Това стана ясно от депутатско питане на Мартин Димитров, от „Демократична България“ до министъра на енергетиката.
Защо служебното правителство набързо и без обществено обсъждане поднови концесията на пристанище "Росенец" ? Какъв е проблемът пристанището да е държавно и да има възможност таксите да се определят според пазара. Така е било до 2011 г. и е работело. Където няма достатъчно конкуренция е разумно държавата да запази лостовете си!, коментира пред Faktor.bg Мартин Димитров. Според него, ако пристанището е под контрола на държавата, когато „Лукойл“ вдига цените на горивата, и държавата ще може да реагира и да вдига таксите за използване на пристанището.
Публична тайна е, че от години „Росенец“ е превърнат в руски анклав, достъпът е блокиран, охранява се от руски спец части, а това е сериозна пречка за влизането на България в Шенгенското пространство. С удължаването на концесията служебното правителство реално обслужи руски интереси и то в ситуация на война на Кремъл срещу Украйна и свободния свят. Служебния кабинет така демонстрира, че води двойствена политика. Преди дни премиерът Гълъб Донев се оправда, че вдигането на доходите не е работа на служебно правителство. Вероятно с това ще се оправдаят и когато Нидерландия официално ни предложи да дадем нашите стари МиГ-29 НА Украйна, а да получим от тях F-16.
Обаче същото това служебно правителство някак безпроблемно можа да удължи концесията за пристанище Росенец!
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.