Работодателските организации в България - КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП, настояват за запазване на настоящата данъчна система в България, съобщава БНР.
Според четирите организации, обединени в Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), сегашният модел е условие за стабилност не само на бизнес средата, но и на обществото и икономиката като цяло. Според тях данъчната система към момента е изготвена така, че да осигурява предвидими условия за извършването на стопанска дейност в страната.
Това заявяват от Асоциацията на организациите на българските работодатели в позиция до медиите.
От организациите посочват, че АОБР е изказвала многократно позиции за намаляване на общата данъчна тежест за бизнеса и гражданите в подкрепа на икономическия растеж и работните места, но след провеждане на задълбочен и отговорен обществен и експертен дебат. В тази връзка всяка радикална промяна в системата би изложила на риск и би поставила под съмнение стабилността и предвидимостта на бизнес средата и би отправила неблагоприятни сигнали към предприятията и инвеститорите, смятат от бизнеса.
Според тях налагането на каквито и да е промени в данъчната система, особено след като е доказала своята адекватност посредством непрекъснатото подобряване на събираемостта и изпълнението на приходната част на бюджета, трябва да бъде избягвано.
Стабилността на данъчната система е в основата на икономическото възстановяване и растеж след 2008 г., като трети мандат правителството удържа обещанията си в тази насока, посочва се в позицията.
От Асоциацията на работодателите категорично подкрепят сегашния модел, който съществува от 2008 година, и в продължение на 12 години е доказал, че е успешен и по отношение привличането на чуждестранни инвеститори у нас.
Промяната на ставката на ДДС за един сектор не е промяна на данъчната система, а е лимитирана антикризисна мярка с временен характер, която сме склонни да подкрепим, защото ще действа в рамките на една година за сектора, който бе поставен на колене в условията на икономическата криза, породена от пандемията COVID-19, и който се нуждае от бързи действия за реанимация, поради което считаме тази еднократна мярка за удачна, още повече, че това е обвързано с повишаване на минималните осигурителни доходи в сектора, пише още позицията на работодателите.
Представителните на национално равнище организации на работодателите, чийто членове осигуряват работа на 82% от наети и създават 86% от брутната добавена стойност в България, са твърдо убедени и категорично настояват за запазване на настоящата данъчна система като условие за стабилност не само на бизнес средата, но и с оглед запазването на икономическата и обществена стабилност в България.
Припомняме, че временна ставка от 9% за ресторантьорските и кетъринг услугите, както и за книгите и доставка на книги приеха депутатите миналата седмица на първо четене.
Министерството на финансите е твърдо против намалението на ДДС.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона