„Минималната работна заплата по-скоро се използва като инструмент от финансовото министерство да си повишава приходите от данъци и осигуровки. Не мисля, че има много хора, които да живеят с минималната работна заплата”, каза Панчев. По думите на Зайкова 42 000 са тези, които в работят в обществения сектор и получават подобни доходи, а в частния са 565 000.
„Ако преди в частния сектор се очакваше да получават нещо под масата, сега това е невъзможно“, каза още Зайкова. По думите на експерта Стоян Панчев има хора, които ако не са получили увеличение на заплатите си от миналия януари, са обеднели с около 10 %.
Зайкова посочи, че около 1 милион пенсионери взимат минимална пенсия от 370 лв. „Говорим за около 800 000 души, ако не и повече, които са под линията на бедността. Хлябът се увеличи 2 пъти, олиото е по-скъпо с 42%", обясни финансистът. „Със сигурност ще имаме по-висока инфлация до средата на годината, от тази, която виждаме в момента. Оттам нататък е важно какво ще се случи в Украйна, какво ще каже световната банка", каза Панчев.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона