Износът на руски газ за страни извън група от бивши съветски републики се е сринал с 45,5% през 2022 г., показват данни на газовия гигант "Газпром", цитирани от Франс прес. В същото време производството на синьо гориво от "Газпром" е намаляло с 20% през 2022 г., като общият обем е достигнал 412,6 милиарда кубически метра.
"Газпром" посочи, че износът му на синьо гориво извън Общността на независимите държави (ОНД) възлиза общо на 100,9 милиарда кубически метра през миналата година в сравнение със 185,1 милиарда през 2021 г.
Преди това Европа беше основният експортен пазар за "Газпром", но доставките бяха драстично намалени поради санкциите след руската военна инвазия в Украйна през 2022 г.
В същото време главният изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милер каза, че компанията постоянно е увеличавала доставките за Китай през годината, но не даде подробности за количествата.
"От 1-ви януари сме на фундаментално ново ниво на доставки на газ за Китай", посочи Милер, цитиран от БНР.
Франс прес напомня, че през миналия месец президентът Владимир Путин откри официално находището за природен газ Ковикта в Източен Сибир, което ще позволи на Русия да увеличи износа си за Китай.
Русия няма тръбопроводи за транспортиране на газ от своите газови находища в Западен Сибир и Арктика, които обслужват Европа, до Китай.
Но Русия започна да полага усилия преди около десетилетие да разработи нови находища и да изгради тръбопровода "Силата на Сибир", за да доставя към бързо разрастващия се китайски пазар.
Първият тръбопровод "Силата на Сибир" влезе в експлоатация и започна да доставя газ от Източен Сибир до Китай в края на 2019 г. Москва планира да построи тръбопровод "Силата на Сибир 2".
На конференция миналата седмица Милер призна, че "Газпром" е имал "много, много трудна" година. Той отбеляза "пълната промяна на енергийните пазари", предизвикана от санкциите в отговор на решението на Путин да изпрати войски в Украйна.
"Газпром" формира 11% от световното производство на природен газ и има най-големите газови резерви в света.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона