Времето доста напредна и започва да изглежда все по-вероятно да влезем в новата година без бюджет, каза пред БНР икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
„Новата коалиция по-скоро в опит да вкара политиките, които обсъжда, предполага отиване в следващата година.“
Дори да се стигне до внасяне на бюджета от служебния министър на финансите, ще останат две седмици до края на годината, допълни Ганев. По думите му най-вероятно ще влезем в 2022 г., „изпълнявайки стария бюджет по инерция“.
Ганев вижда като проблем и риск в чл. 87 от Закона за публичните финанси, където според него има вкаран цял закон в едно дълго изречение.
„От една страна правителството ще се опита да бъде максимално гъвкаво, тъй като законът казва - харчиш толкова, колкото си харчил за същия период миналата година, но вземаш под внимание влезли в сила актове на НС и МС, с които се актуализират някои от социалните плащания.“
Най-вероятно през януари ще има два алтернативни дебата – какъв да бъде новият бюджет, по обичайната процедура, и от друга страна – технически спорове кой как харчи в тази извънредна ситуация, в която харчим стария бюджет, и най-вероятно конституционен спор, обобщи Петър Ганев.
Икономистът смята, че с пенсиите няма да има проблем, но посочи, че има множество малки социални плащания, различни трансфери и не може да предвидим категорично, че някоя социална група няма да остане изненадана през януари.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона