Произведената в България пшеницата тази година, е малко над 6,7 млн. тона. Това е с близо 3 процента повече спрямо миналата година, което се дължи на повишен среден добив от декар, отчитат от Министерството на земеделието след жътвената кампания.
По оперативни данни, към средата на август жътвата на основните есенни култури е приключила в почти цялата страна.
Освен при пшеницата завишение има и при ечемика. Съществено по-големият размер на засетите площи с ечемик за тазгодишната реколта в комбинация с леко увеличение на продуктивността от декар водят до ръст на производството с 40% на годишна база.
Прибраните до момента количества маслодайна рапица и ръж обаче остават под миналогодишните, съответно с 26% с 22 % по-малко.
По предварителни данни на НСИ, през периода юли 2023 г. – май 2024 г. от България са изнесени 5,22 млн. тона пшеница, и 455 хил. тона ечемик. Сравнението с аналогичния период на миналия сезон сочи повече от двукратен ръст на експорта на ечемик. При пшеницата също е налице увеличение, макар и по-умерено - с 47 на сто.
Интересен детайл в статистиката е, че ръст се отчита и при вноса на зърнени култури. През периода юли 23 г. - май 2024 г. от чужбина са доставени 99 хил. тона пшеница и 134 хил. тона рапица, което е респективно с 86% и с повече от три пъти над нивото от предишния период, съобщава БНР
Ръст се отчита и при вноса на зърнени култури- с 86% повече
Фактор Фактор
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона