В отворено писмо до Управителния съвет на Българската народна банка (БНБ) и до управителя й Иван Искров социалните партньори остро протестират срещу подготовката за продажба на кредитите на търговска банка "Виктория", дъщерна на Корпоративна търговска банка (КТБ). Те заявяват, че с тези действия се погазва законът. Според експерти на организациите има целенасочени действия за ликвидация на банката.
Социалните партньори настояват Управителният съвет на БНБ незабавно да оповести своята позиция и незабавно да спре тези незаконни действия. В противен случай организациите на работодателите и КТ "Подкрепа", и КНСБ ще поискат оставката на управителя на БНБ Иван Искров, пише още в информацията, изпратена до медиите.
В декларацията те заявяват, че са шокирани и крайно обезпокоени от новината, която преди ден съобщиха "Капитал дейли" и "Дневник", както и от срока за подаване на оферти до 1 октомври.
Според представителите на шестте организации мярката е скандална и цели да ликвидира, вместо да оздрави банката. Като се обръщат пряко към Искров, представителите на бизнеса и синдикатите настояват той незабавно да спре незаконните според тях действия и го уведомяват, че ще настояват за отстраняването му, ако това не се случи.
За нас е непонятен стремежът да се сключат необратими разпоредителни сделки, след които може да се окаже невъзможно банката да възобнови дейността си, преди да е постановено решение за съдбата й от овластения за това орган и без да е представен план за мерките, разчет или оценка за очакваните резултати, се посочва в декларацията, подписана от председателите на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев, на Българската стопанска камара Сашо Дончев, на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, на Конфедерацията на работодателите и индустриалците Огнян Донев, на КНСБ Пламен Димитров и на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
"Можем само да се питаме с каква цел се предприемат подобни действия за банка, за която от предишни доклади на квесторите знаем, че е в добро състояние и дори самото й поставяне под особен надзор беше изключително спорно", се посочва в отвореното писмо.
Според експертите на шестте организации грубо се показва Законът за кредитните институции, защото продажбата на въпросните кредити е ликвидационна, а не оздравителна процедура. "Кредитите са активи, които се осребряват само при несъстоятелност, т.е. подобна процедура може да се прилага само в рамките на производство по несъстоятелност, след евентуалното отнемане на лиценза на банката, е аргументът им. Освен това организациите напомнят, че квесторите не са синдици и не разполагат с ликвидационни правомощия, а само с оздравителни.
Не ни се иска да вярваме и на непотвърдената все още информация, че оферти са изпратени не само на избрани банки, но и на други юридически лица, които нямат качеството на финансови институции, продължава писмото.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона