Парите на вложителите в КТБ вече са разполагаеми, хората могат да си ги теглят, да ги превеждат в други банки, да ги теглят от банкомати. Няма проблеми, системите работят, хората ги обслужват. Това обяви шефът на Булбанк Левон Хампарцумян, след като банката беше затворена повече от 160 дни, а вложителите й нямаха достъп до парите си.
Не вярвам хората масово да тръгнат да теглят парите си. Когато беше банковата истерия през лятото се теглеше в много по-големи размери, много хора си смениха банките, взимаха си парите в кеш. Но хората вярват на банките, с тях всичко е като при личния лекар, сменяш го след като не ти пасва. Има различни търговски банки с различни възможности. От кризата с КТБ има и един позитивен ефект – банката на Цветан Василев изкривяваше допозитния пазар с високи лихви, изкривяваше медийни пазар, засмукваше политическия пазар с партии и проекти, заяви Хампарцумян.
Той припомни, че една голяма част от парите на „Южен поток“ е трябвало да минат през КТБ, а в този проект е заложена една доста висока норма на печалба.
Сега банките са много предпазливи и никоя не иска да я припознаят като повторение на КТБ, затова никой не се стреми да рекламира високи лихви. Не е точно, че банките са задръстени от депозити, 90% от събраните депозити са раздадени като кредити. Днес лихвите са по-ниски дори от бума на лихвите през 90-те години, посочи банкерът. Той опроверга и мантрата, че банка се убива с вестник.
Не е вярна тази теза. Така се случва със слабите банки, инак банката може да купи вестника и да реши проблема. Институциите, свързани с финансовия контрол трябва така да работят, че да предотвратяват евентуални трусове. Трябва да се разбере как се стигна до драмата КТБ и има институции, които професионално са задължени да си свършат работата и да кажат истината за тази банка, настоя Хампарцумян.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг