Последно изследване на EUvox(European wide voting advice application) показва, че отношението на европейците към свободното движение на хора и възможността им да реализират на трудовия пазар в страните от ЕС не е еднозначно.
Северноевропейците се съмняват, че свободния трудов пазар в ЕС им е от полза. Голяма част от гражданите на северноевропейските държави не са съгласни с политиката на отворени граници за всички европейски граждани
Англичаните в най-голяма степен са против свободния трудов пазар, въпреки че традиционно подкрепят пазарната икономика и свободната конкуренция.
В Холандия и Кипър – държави, които разчитат на голям брой сезонни работници в туристическия сектор, мнозинството е за ограничаване на свободното движение на пазара на труда.
От друга страна, избирателите в страните от южна и източна Европа, които поради икономическата криза претърпяха високи нива на емиграция през последните години, все още подкрепят свободния трудов пазар. В държави като България, Румъния, Испания и Португалия, повече от 80% от потребителите не са съгласни да се налагат ограничения на трудовия пазар.
Нееднозначно е и отношението на европейците и към въпроса как трябва да се разпределят парите в ЕС – равностойно или от по-богатите към по-бедните региони?
Южноевропейците подкрепят твърдението, че ресурсите на съюза трябва да се преразпределят от по-богатите към по-бедните. Както се вижда от графиката, най-категорична подкрепа това твърдение има в страните, които се приели еврото и са най-силно засегнати от кризата като Гърци, Испания, Португалия. Страните от Северна Европа с развити икономики като Холандия, Дания, Обединеното кралство обаче са против това преразпределение.
Повечето страни от Източна Европа са на мнение, че богатите държави трябва да подкрепят по-бедните. В България около 65% от попълнилите анкетата смятат, че ЕС трябва да преразпределя ресурси и да подпомага по-бедните региони.
Анализът на EUvox ( www.euvox.eu/bg - интернет платформа, която e разработена специално за евроизборите) е достъпен на всички езици на страните-членки. Към момента в онлайн проучването са участвали общо над 1 милион души от всички държави на ЕС.
Ако желаете да сравните позицията си с тези на българските политически партии, можете да посетите EUvox на www.faktor.bg/euvox.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг