Ян Янев
През 2014 година най-неочаквано в българския политически живот се появи едно ново чудовище. Никой така и не разбра как стана, но в рамките само на половин година собствениците на ВЕИ централи се превърнаха от любимите на цяла Европа зелени предприемачи в душманите на бедния български народ и главните виновници за непосилните сметки за тока. Аз лично никога не съм се интересувал от този сектор, но тази рязка промяна в отношението на държавата към един сектор, който до съвсем скоро беше не само промотиран като добър, но и субсидиран, ме накара да се поразровя и да видя каква е причината и колко истина има в обвиненията, които се хвърлят така смело от видни наши държавници. Истината всъщност е много проста и вината за този проблем, както обикновенно е на политическата класа.
Повече от 10 години минаха откакто договорът за присъединяване към ЕС беше подписан. Той задължаваше в България 20% от електроенергията да идва от възобновяеми източници. Тогава никой не възрази. Нали някое друго правителство ще трябва да се оправя с този проблем? Всички се втурнаха да правят ВЕИ централи. Нали все пак ще имаме гарантирана изкупна цена от държавата? До скоро нещата бяха така, но дойде кризата и изведнъж се оказа, че пари няма, сметките растат, а хората вече не си мълчат, а излизат на улицата и свалят правителства. Какво прави новият кабинет в тази ситуация?
Няма как столетницата да си признае, че преди години е сбъркала и е надценила възможностите на страната, нито пък ще седне и ще почне да мисли за решение, което да е изгодно за всички. Има далеч по-лесен начин и политически много по-удобен - просто намираш нов враг на народа. Собствениците на ВЕИ централи - тези
чорбаджии изедници,
те са виновни за това, че бедният българин не може да си плаща сметките, за демографския срив и за турското робство. Трябва да ги обложим с един нов невиждан до сега данък и да не се притесняваме какво ще стане, ако Конституционнят съд го отмени. Тогава ще измислим друга противоконституционна такса! Нищо няма да ни спре да си съберем парите от тези душмани.
Някак между капките минава фактът, че тези хорица са сключили договор с държавата при определени условия и единствено искат той да се спазва. Какво ще стане с държавата, ако всички ние решим, че времената са тежки и трябва да плащаме по 10% ДДС вместо 20 и какво послание изпращаме на чуждестранните инвеститори, които са инвестирали милиарди в този сектор, дали ще искат пак да инвестират в страна, която променя законите когато й скимне. Това разбира се са сериозни въпроси, но кой да си ги зададе, а и нали правото е винаги на страната на по-силния. Всичко това минава обаче на заден план, защото PR машината на правителството вече работи усилено и пуска невероятни истории, маскирани като факти, за да очерни този сектор. Атомната енергия е 10 пъти по евтина от зелената. Звучи добре, но истината е, че проектът за АЕЦ „Белене”, който е с мощност 2000 мегавата е на стойност от 10 милиарда евро, а в България вече са изградени панелни мощности в размер на 1640 мегавата за по-малко от 3 милиарда евро. Цените продължават да падат и технологиите се подобряват. Но кой да гледа цифрите, като е по лесно да се говорят празни приказки. Това за съжаление съвсем не е най-абсурдното твърдение!
Един наш виден политик стигна дотам, че заяви в телевизионно интервю, че соларните панели замърсяват земята. Появиха се и твърдения, че ВЕИ централите работят по 32 часа в денонощието. Аз разбира се, нямам намерение да оборвам тези абсурдни твърдения, те сами демонстрират докъде е готово да стигне правителството, за да очерни този сектор.
Смачканият български народ е лесно да бъде подведен, но нека всеки да си зададе този въпрос преди да хвърли камъка. Защо, ако ВЕИ са толкова лоши за хората и природата в целия останал развит свят те постепенно се налагат като основния метод за добив на електроенергия? Германия планира да добива 70% от електроенергията си от възобновяеми източници до 2050 година, като се отказва от всичките си атомни електроцентрали. В САЩ беше изграден най-големият соларен парк в света. Дори и нашата съседка Турция планира една трета от електроенергията й да бъде добивана от възобновяеми източници до 2025 година, а тях не ги притиска Евросъюзът.
Това са все интересни въпроси, които всички ние трябва да си зададем, но ето и още един. Кой ще бъде виновникът, когато след няколко години се окаже, че не сме си изпълнили договора с ЕС за количеството електроенергия, които трябва да добиваме от възобновяеми източници и се наложи да платим огромна глоба, пак от джоба на бедния български данъкоплатец. Но нека да не се тревожим - тогава пак ще се намери изкупителна жертва!
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни