Мирослав Дърмов, Лексингтън, САЩ,
специално за Faktor.bg
Промяната на съотношението на силите в света е дългосрочен процес, понякога дори оставащ извън големите новини и вниманието се фокусира на този процес едва в момента на кризисно противопоставяне на основните фактори в политиката. Кризата в Украйна е именно един такъв момент, който илюстрира предефинирането на реалността от еднополюсна към многополюсна. Значимостта на събитията в Украйна е не толкова в противопоставянето на обединения Запад на Русия по отношение на бъдещето на страната, /което нито ще бъде разделение на западна и източна, нито ще остане единна държава, а по-скоро ще се характеризира с продължаващата враждебност на различните фракции, с моменти на война чрез посредници на Америка и Русия/, колкото в произтичащото от него бъдещо руско-китайско сътрудничество. Поради това нито изборите за Европейски парламент, нито изборите в Украйна (ако се състоят) ще бъдат събитието на седмицата.
Основен елемент в това ново начало е предстоящото /по китайска покана/ посещение на Владимир Путин в Пекин и Шанхай на 20 и 21 май 2014 година. Медиите и в Китай и в Русия определят посещението като стратегическо, отразяващо нов връх в двустранните взаимоотношенията. Двете държави не приемат политиката на Запада за
силово налагане на интереси
чрез заклеймяване за нарушения на човешките права, санкции и военна намеса и търсят своето признаване като велики сили на световната арена. Очакванията са за подписване на поредица от документи за сътрудничество в политическата и икономическата сфера. Говори се даже за нова форма на коопериране, което за сега е трудно за разшифроване, но би могло и да означава
отказ от долара във взаимния стокооборот
Моментното състояние на търговските отношения между двете страни е в обем на 89,2 милиарда долара, като военното сътрудничество е в размер на 1,3 милиарда, предимно самолетни двигатели, вертолети и друга летателна техника. Размерът на китайските инвестиции в Русия са 4,08 млрд., а на руските в Китай - 847,71 млн.
На политическо ниво темата Украйна ще присъства, но тя няма нито да е основна, нито ще се окаже пречка в определянето на бъдещите взаимоотношения. Китай смята, че макар и значими, събитията в Украйна са регионален конфликт на противопоставяне на Русия и САЩ и са ирелевантни за сигурността в Азия. По далекоизточен маниер те определят като акцент, значим за честванията по време на това посещение, отбелязването на годишнината от победата във Втората световна война в региона.
На военно ниво се планира засилване на взаимното сътрудничество между двете страни, като на първо място се предвижда провеждането на съвместни военни учения на двете държави, като посещението на Путин в Китай съвпада със съвместно флотско учение под названието „Общо море 2014“ на 20-26 май 2014. Въпреки демонстрираното сближаване във военната сфера и двете държави подчертават, че не се стремят към създаване на военен блок, понеже „времето на блоковото противопоставяне е безвъзвратно отминало“. Паралелно с военното сътрудничество, се предвижда и засилване на съвместната дейност в борбата с тероризма, борбата с наркотиците и организираната престъпност в региона и засилване на ролята на Шанхайската организация за сътрудничество в тази насока. Планират се и общи антитерористични учения, като първото от тях - “Мирна мисия 2014“ ще се проведе на територията на Китай.
Но основният елемент на предстоящата среща на върха Китай-Русия са
въпросите на икономическото сътрудничество
На първо място са въпросите на енергетиката и очакваното подписване на 30 годишен договор за доставка на руски газ за Китай в размер на 38 млрд. куб. метра годишно. Тема, по която китайската страна е особено заинтересувана и, без съмнение, ще охлади доста европейски амбиции за предоговаряне на газовите доставки от Русия. Последващо е предстоящото сътрудничество в сферата на военно-промишления комплекс и инвестициите с очаквано нарастване на съвместните проекти, които на настоящия етап са 2452 на територията на Руската Федерация. Извън политическата и икономическата област, програмата на посещението предвижда и поредица от мероприятия за засилване на научния, културния и туристическия обмен.
Перспективата на това сътрудничество излиза извън рамките на двустранните отношения и ще има своето отражение в геостратегическото разпределение на силите в световен мащаб, независимо от мотивите на всяка една от заинтересуваните страни. Резултатът, който се очаква от срещите в Пекин и Шанхай, е в бъдеще освен Европа и Съединените щати, като световни фактори да бъдат възприемани и Китай и Русия, а дали Русия разигра китайската карта или Китай – руската, в крайна сметка ще е без значение.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни